tchýníMožná jste to tušila, možná jste to věděla, možná jste si tím byla už od začátku jistá – život s tchýní rozhodně nebude žádný med. Ovšem i přesto jste na společné bydlení souhlasně kývla. I přes počáteční strach, obavy a předsudky jste tajně doufala, že vám se nepříjemné soužití vyhne. Jenže se tak nestalo. Život s tchyní se rozhodně nedá přirovnat k procházce růžovým sadem, ba naopak – pro vás je to jako nekonečně dlouhá cesta do horoucích pekel.

Dalo by se to přežít, kdyby…

Že to nebude ani zdaleka jednoduché jste věděla, ovšem i přesto jste věřila, že se na všem dá společnými silami domluvit. Jakmile funguje komunikace – funguje i společné soužití. Jenže maminka vašeho manžela či přítele zachází až moc daleko. Stále častěji se setkáváte s kritikou u vaření: „Ale Miluško, takhle je to přece špatně! Ukaž, pusť mě k tomu, ukážu ti, jak na to!„. Možná se vám tchyně i několikrát týdně nečekaně objeví v ložnici: „Jé dětičky, vy už spíte? Já bych se jen podívala na Ordinaci, děda se zase kouká na fotbal„. Zdají se vám tyto situace povědomé? Možná si i vy stále častěji kladete otázku: Dá se vůbec přežít pod jednou střechou s rodiči?!

Bez podpory partnera si ani neškrtnete

Důležité je ihned na začátku stanovit jasná pravidla, která budou obě strany dodržovat. Je samozřejmé, že nemůžete nakráčet do kuchyně a s hrdostí v hlase všem začít rozkazovat: „Teď tady velím já a takhle to tady teď bude!„. S úspěchem byste se setkala opravdu jen těžko. Potřebujete mít oporu ve svém partnerovi. Když jeho maminka uvidí, že s vámi sdílí stejný názor na věc, snadněji pravidla přijme a možná je i začne dodržovat. Ovšem jakmile je váš manžel/přítel typický mamánek, asi s jeho podporou počítat nemůžete. Takový muž splní všechna přání – to ano – ale ne ta vaše.

Co si domluvíte, musíte dodržovat i vy

Jakmile postoupíte o krok dál a budete již mít stanovená pravidla, nemyslete si, že budou platit pouze pro starší generaci. I vy se připravte na to, že i maminka jistě přijde s určitými výhradami a jelikož vy po ní něco chcete, bude to samé ona požadovat od vás. V tomto případě rozhodně neplatí: „Platí jen to, co jsem řekla já a ty mlč!“. Uvědomte si, že když vy chcete změnu, automaticky se setkáte i s nápady vaší tchyně. Jakmile jednou započnete válku, musíte bojovat až do konce!

Fotografie publikována se svolením Ambro Photography/FreeDigitalPhotos.net