mamánekJednoho krásného slunného dne se procházíme lesní cestou s mojí rodinou, když po chvilce uvidím skupinu lidí přicházející ke mně. Jdou ke mně blíže a já už vím, slyším jejich rozhovor, že je to syn, matka a otec. Jeho maminka mu povídá: „To víš Petříku, že to tak uděláme, pojedeme ještě nakoupit a stavíme se pro láhev dobrého vínka k televizi“. Petříček byl štěstím bez sebe, usmíval se na celý svět a jen diktoval své matce, co se musí ještě udělat. A ona? Úsměv od ucha k uchu a jen kývala hlavou. Za nimi jde unaveným krokem otec. Vypadal znechuceně, unaveně a jako by chtěl říct“ Jděte, si kam chcete, mě nechte být“! Mám plné zuby toho, jak jsem jen váš stín! Jen jakýsi ocásek. Nejdříve se mi chtělo smát, ale pak jsem si uvědomila, že…

Můj mamánek

Podívala jsem se vedle sebe, kde kráčel můj manžel s dcerou a první co bylo – vždyť on je mu tak podobný, podobný v jeho chování – mamánek. Jsou chvíle, kdy už mám toho akorát dost a chci utéct pryč, nevidět ho. Neustále vyzdvihuje, jak je jeho maminka nejlepší ženská na světě, co všechno neumí, co všechno zažila, jak mu umí dobře poradit, no je prostě ta nej. Ale co já? Kde jsem já? Proč si mě vybral? Proč si mě vzal a má se mnou rodinu? Těch otázek není mnoho, ale jsou nejdůležitější ve společném životě. Jak dál?

Není na to jednoduché odpovědět, ale jedna možná je. NEUMÍ žít sám

Byl vychován především v ženském kolektivu. S jeho matkou, babičkou a otec, plnil roli živitele rodiny. Možná kdysi to tak bylo, že otec přinesl peníze domů a jeho žena zůstala především doma, kde vychovávala děti, starala se o domácnost a žilo se společně s prarodiči. Žena, která žila především pro své děti. Zapomněla ale žít svůj vlastní život a vždy, když byla nějak smutná, nebo osamocená, předávala své city dítěti a tak vzniklo nespoutané pouto mezi nimi.

Do dnešního, rychle běžícího života se ale tato vlastnost moc nehodí. Ten, kdo se neumí postavit na své vlastní nohy, nemůže nikdy opravdově žít. Žít především s někým. Život je tvrdý boj a vyhraje jen ten nejlepší, ten který ví, co chce a jde si za tím.

Může se takový člověk změnit? Ano i Ne

Změnit se může v případě, že dokáže pochopit toho druhého, který už nedokáže žít s ním společně, nebo se v jeho životě stane něco nepředvídatelného, kdy musí udělat jasné a konečné rozhodnutí. Jestli to ale udělá, to je ta druhá věc. Právě to NE. Ne, je ale o výchově a o přesvědčení, že právě on to tak dělá dobře, protože tak byl naučen.

Fotografie publikována se svolením Stockimages Photography/FreeDigitalPhotos.