život s žárlivým partneremHned na začátku je důležité si vysvětlit, co to vůbec „žárlivost je? Jde o velmi nepříjemný pocit, který je plný obav, že nás milovaný partner podvede či opustí. Že zůstaneme zcela sami, opuštění a život má šedý odstín. Takového člověka užírají tyto pocity a stěží dokáže myslet, na něco jiného. Žárlivost může mít rozlišné úrovně od slabé chvilky, až po intenzívní podobu. Taková nekončící muka a podezřívavost může skončit dramatem. S tímto problémem se potýkal ne jeden psychiatr a pamatoval na to i trestní zákoník.

Úzkost a pochybnosti

Žárlivý člověk pociťuje úzkost a jeho život je samá pochybnost. Klade sám sobě otázky, zda ho partner miluje, nebo má někoho jiného? Žárlivec trpí pocity méněcennosti a ty jsou klíčovým důvodem, který stojí v pozadí žárlení. Není si jistý sám sebou a svou hodnotou, proto pochybuje o tom, zda je pro druhé dost dobrý? Vytváří si svůj svět přesvědčení, že ho nikdo nemá dost rád. Je podezíravý, že určitě jeho partner/ka nešla na nákup, ale někam jinam. Na první dojem může žárlivec působit sebevědomě. Je to však pouze slupka. Důležitá informace je, že většina žárlivců byla sama svým parterům nevěrná. Nemají jistotu ani v sebe, proto podezírají druhé.

Na začátku je pozorný

Na samém začátku může být žárlivec pozorný, což může, druhého partnera imponovat. Dostatečně se o partnera zajímá a různě se vyptává. Což může vypadat jako zájem, který je většinou převlečený za skrytý úmysl. Do paměti si ukládá všechny zjištěné informace, které se dozvěděl. S žárlivými scénami začíná nenápadně. Přemlouvá svého partnera, aby nikam nechodil, že má raději zůstat s ním doma. Občas lehce upustí drobnou ironickou poznámku nebo výtku. Po pár měsících přichází na řadu citové vydírání, vyhrůžky, namátkové kontroly emailu, výslech, hlídání telefonu a nezřídka i špehování. Žárlivec, si z vás pomalu začne dělat svůj majetek! Horší okamžiky přichází ve chvíli, kdy neváhá použít i fyzické násilí.

Jak se bránit žárlivci

To je sice složité, ale ne nemožné. Žárlivý člověk musí být schopen, přijmout zodpovědnost za své jednání. Měl by si začít vážit sám sebe a získat kontrolu nad svým myšlením. Záleží na mnoha okolnostech. V závažnějších případech, pomůže sezení u odborníka. Partner žárlivce, se mnohdy vzdá své vlastní svobody. Nebo ze vztahu nakonec uteče, jako vyždímaný hadr. Hodně obětí žárlivců, nemá dostatek sil situaci jakkoliv změnit. Tím více závažná situace nastává v momentě, kdy jsou ve vztahu přítomny děti. Život vedle takového člověka, je plný bolesti, výčitek a utrpení. Žárlivec bude stále nespokojený i přesto, že uděláte maximum. Vyhnout se konfliktům, bude znamenat dodržovat „jeho“ pravidla a žít, za jeho pomyslnými mřížemi. Žárlivému partnerovi, většinou ani prokázána láska nestačí. Šance na poklidný život jsou zde mizivé.

Fotografie publikována se svolením marin Photography/ FreeDigitalPhotos.net