Běžecká obuv je základním kamenem správného běhání. O to důležitější je věnovat dostatečnou pozornost jejímu výběru a rozhodně tento počin zbytečně neurychlovat. Nekvalitní nebo špatně zvolená obuv může pro běžce znamenat spíše utrpení než potěšení.
Při výběru správné běžecké obuvi se zaměřte na tato 4 kritéria:
- velikost a šířka vrchní části bot
- došlap
- terén
- hmotnost
VELIKOST A ŠÍŘKA VRCHNÍ ČÁSTI BOT
Za největší boj při výběru obuvi je jednoznačně považována velikost.
Hodně začínajích běžců má s výběrem správné velikosti nemalé problémy. Není se čemu divit – když s něčím začínáme, nevíme do čeho jdeme, je pro nás obtížné se zorientovat v nepřeberném výběru a zvolit to, co je pro nás nejlepší. Obecným pravidlem je, že běžecká bota musí být vždy minimálně o 1/2 čísla větší než je velikost chodidla. Nemusíte se bát zvolit větší boty. Zajistíte si tak větší dávku pohodlí,komfortu a předejdete tzv. černým prstům – největšímu postrachu běžeckých začátečníků. Než obud odnesete k pokladně a zaplatíte za ní mnohdy nekřesťanské peníze, vyplatí se boty zkoušet, zkoušet, zkoušet a zase zkoušet. Obuv vás nikdy nesmí ani jediným náznakem tlačit.
DOŠLAP
Rozhodně není na škodu podrobit běžeckou obuv dynamické diagnostice na běžeckém pásu.
Máte-li tu možnost, rozhodně se nebojte ji využít. Během minutového textu, kdy běžíte na boso, je nahráván na video kameru váš došlap při běhu. Rychlost je vždy nastavená podle vašich běžeckých dovednosti. Poté je test vyhodnocen na monitoru ve zpomalovacím režimu a každý z vás sám pozná, zda je běžec s pronačním nebo neutrálním došlapem. Na základě toho potom vybírejte svou běžeckou obuv.
TERÉN
Ještě před samotnou koupí běžecké obuvi se zamyslete nad tím, na jakém terénu ji hodláte používat.
V tomto směru je rada nejjednodušší. V podstatě se dá říci, že pokud jde o běh a povrch na němž se běhá, tak máte na výběr z těchto typů:
- silniční
- terénní – trailová
- speciální – závodní tretry
Silniční běžecká obuv
Jak sám název říká, je to bota určená k běhání po silnicích a zpevněných terénech. Nikde ale není psáno, že s touto obuví nesmíte do lesa.
Tento typ obuvi má za úkol chránit nás především před zraněním, které by mohly vzniknout v důsledku toho, že běháme po tvrdém povrchu. Z toho důvodu je hlavní vlastností této boty dobré ztlumení síly, kterou dopadáme na tento povrch.
Trailová běžecká obuv
Způsob provedení této obuvi je přizpůsoben tomu, abychom se v měkkém terénu mohli dobře odrazit a neklouzalo nám to. Z toho důvodu není u těchto bot možné v mezipodrážce použít takové materiály, aby bota zároveň dobře tlumila.
Svršek u trailové boty musí být z pevnějšího materiálu, abyste si jej při běhání v terénu hned neroztrhali. Pavučinkový svršek silničních bot by tu brzy vzal za své. Z toho důvodu jsou trailové boty často o něco těžší a vypadají robustněji než boty určené na běh po silnici.
Závodní běžecká obuv
Závodní běžecké boty vás k sobě přitáhnou svým vzhledem. Vypadají velice přitažlivě, jsou na první pohled jiné, zajímavější než jiné typy běžecké obuvi. Jsou subtilní, mají švih, mají krásné barvy a už tím ve vás vyvolávají pocit, že tohle jsou ty nejlepší boty na běhání.
Závodní běžecké boty rozhodně nejsou na běžný, každodenní trénink. Tyhle botičky jsou určené pro závody a na trénink ve vyšších intenzitách, trénink speciálního tempa a trénink rychlosti. Pokud tedy nepatříte mezi ty, kteří hodlají vzít běh opravdu svědomitě, ale spíše se chcete běhání věnovat jen tak pro zábavu, do koupi těchto bot rozhodně neinvestujte.
HMOTNOST
Tady rozhodně platí, že na váze záleží.
Výrobci dnes nabízejí svoje modely bot podle váhy daného běžce. Toto rozdělení je u silničních i krosových modelů. Váhové kategorie jsou do 80 kg a nad. Boty se vždy liší výškou mezipodešve. Laicky řečeno, těžší běžec může využívat pohodlí vyšší paty, do které je dáno maximum tlumení. Pravdou ale zůstává, že běžci a běžkyně s vyšší tělesnou hmotností mají při výběru vhodné běžecké obuvi problémy. Není to způsobeno tím, že by se boty k jejich váze nevyráběly, nebo že by nikdo nepočítal s tím, že i člověk s nadváhou může chtít běhat. Doporučuje se začínat chůzí, než se rovnou vrhnout do běhu.
Fotografie publikována se svolením Stockimages, Mapichai Photography/FreeDigitalPhotos.net
Komentáře