Mokré plavky, sladkosti i užívání antibiotik – co mají společného? Patří mezi časté příčiny vaginálního zánětu, který zejména v letním období přivádí ženy do gynekologické ordinace. Co záněty způsobuje, jak je léčit a ještě lépe – vyvarovat se jim, si řekneme níže.
Pro správnou diagnózu navštivte lékaře
Mezi nejčastější příznaky zánětu patří svědění a pálení sliznice, výtok a bolest v podbřišku. Pokud se již s těmito potížemi potýkáte, nemá cenu s léčbou otálet. Ideálním řešením je co nejdříve navštívit lékaře, který přesně určí příčinu vašich potíží a stanoví přesnou diagnózu. Mykózy a další vaginální záněty mají tendenci se vracet. Čím dříve začnete s léčbou, tím rychleji se potíží zbavíte a nebudete riskovat, že se u vás vyvine zánět chronický.
Nejčastější rizika pro vznik zánětu
* Koupání v bazénu
Po koupání je vrchní část sliznice náchylnější k infekci. Chlór narušuje přirozenou vaginální mikroflóru, protože hubí část potřebných bakterií. Pokud dojde k přemnožení kvasinek, riziko zánětu stoupá.
* Dehydratace
Při nedostatečném pitném režimu dochází k zahuštění poševního hlenu a koncentraci kvasinek. Dopřejte si proto minimálně dva litry tekutin denně. Kofeinové nápoje a alkohol se však do celkového pitného režimu nezapočítávají.
* Nedostatečná nebo přehnaná hygiena
Nedostatečná hygiena může být příčinou vzniku zánětu. Avšak ani nadměrná hygiena není správným řešením. Časté mytí a zejména používání parfemovaných mýdel přispívají k nerovnováze poševního prostředí.
* Užívání antibiotik
Antibiotika hubí nejen škodlivé bakterie, ale také laktobacily, které jsou potřebné k udržení rovnováhy poševní mikroflóry. Příznivě proto působí právě užívání laktobacilů a probiotik.
* Nevhodné spodní prádlo
Neprodyšné a syntetické spodní prádlo byste alespoň v letních měsících měla vyměnit za materiály přírodní, nejlépe bavlnu.
Zázračné laktobacily
Laktobacily jsou bakterie, které zajišťují rovnováhu v poševním prostředí, přetvářejí cukry na kyselinu mléčnou, a tím zajišťují v pochvě kyselé pH 4,8. Kyselé prostředí brání v růstu choroboplodným mikroorganismům (kvasinky, bakterie). Pokud však dojde k úbytku prospěšných laktobacilů a přemnožení škodlivých mikroorganismů, riziko zánětu se zvyšuje.
Co dělat, pokud se záněty často opakují?
Pokud jsou vaše potíže opakované a mají stejnou příčinu, lze doporučit úpravu jídelníčku (méně cukru a sladkostí), vyhýbání se rizikovým faktorům (viz výše) a cílenou prevenci. Pro tento účel je vhodný například přípravek Feminella Vagi C ve formě vaginálních tablet. Vitamin C okyseluje vaginální sliznici a zabraňuje růstu nežádoucích škodlivých bakterií, a díky tomu pomáhá udržovat přirozené poševní prostředí.
Fotografie publikována se svolením Marin FreeDigitalPhotos.net
Komentáře