„Ženy, nezapomínejte na pravidelné prohlídky u gynekologa!“

Myomy jsou velmi častým onemocněním žen, vyskytujícím se již od věku 25 let. Na zvoleném způsobu léčby závisí nejen ústup obtíží ale i šance pacientky následně otěhotnět a porodit zdravé Ženy, nezapomínejte na pravidelné prohlídky u gynekologadítě. Počínající myom je prakticky nemožné nalézt doma pomocí samovyšetřením.  Kvůli prevenci a včasné léčbě by proto měly chodit na gynekologické prohlídky všechny ženy nehledě na jejich věk.

Myom je většinou nezhoubný nádor svaloviny děložní, který postihuje až 60 procent ženské populace.  Výskyt tohoto onemocnění u žen rok od roku celosvětově roste,“ vysvětluje primář kliniky GynCentrum Petr Pícha.

Gynekologické prohlídky nepodceňujte

Myomy mohou být, dle své lokalizace a velikosti příčinou silného nepravidelného krvácení, bolestivých menses, bolestí v podbřišku či zádech, tlaku na močení a v neposlední řadě taktéž příčinou neplodnosti a potrácení. Při expanzivním růstu v těhotenství může tlakem na plod způsobit jeho poškození, nebo může být porodní překážkou. Přestože se myomy objevují především u žen ve věku od 25 do 50 let, ohrožené jsou i ženy po menopauze.

„Žena sama může na myom získat podezření, pokud ji trápí velmi silné či prodloužené menstruační krvácení, pobolívání v podbřišku nebo možné bolesti při námaze či pohlavním styku. Nejčastěji tak bývají objeveny až během gynekologických prohlídek, kdy lékař zjistí zvětšení dělohy,“ vysvětluje primář Pícha.

Problém se týká i mladých žen

Vzhledem ke zvyšující se četnosti tohoto onemocnění u žen ve stále mladším věku a jejich požadavku na řešení jejich onemocnění nejen s ohledem na zbavení obtíží s ponecháním dělohy ale i na zachování možnosti úspěšně otěhotnět se v poslední době celá řada pracovišť snaží najít nové postupy, které by odstranily či ošetřily myomy tak, aby zachovaly nemocné ženě po léčbě možnost početí, donošení a porození zdravého dítěte.

Mezi nejčastější  metody patří například laparoskopické nebo laparotomické odstranění myomu, či myomů, nebo  hormonální blokády menstruačního cyklu. Klinika GynCentrum patří mezi jedno z mála pracovišť na světě, používá nově vyvinutou operační technologii asistované laparoskopické myolysy pod ultrazvukovou kontrolou.

Nová metoda spočívá v přesně cíleném zničení přívodní cévy myomů za pomoci barevného ultrazvuku, kdy sonografista „ navádí“ speciální operační nástroj operatéra přímo k přívodné, vyživující, cévě myomu a ta je poté uzavřena unipolární  jehlou,“ vysvětluje gynekolog a porodník Karel Pohl z kliniky GynCentrum, který zároveň zastává post superkonziliáře pro celou republiku se spádovou oblastí středních Čech a Prahy.

Obrázek: pixabay.com

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.