Obávaný SIDS: Co je dobré vědět o syndromu náhlého úmrtí kojence?

Jsou témata, o kterých se rodiče raději nebaví. Přesto je vhodné o nich diskutovat a seznámit se s důležitými aspekty. V souvislosti se syndromem náhlého úmrtí kojence neboli SIDS (zkratka z angl. sudden infant death syndrome), na který u nás ročně zemře několik desítek kojenců, má rozhodně smysl osvěta ohledně pravděpodobných příčin a možné prevence.

Co je to SIDS a jakou skupinu dětí ohrožuje?

Jako syndrom náhlého úmrtí kojence se označuje smrt dítěte do jednoho roku, kterou nebylo možné s ohledem na předchozí stav předpokládat a jejíž příčina nebyla při pitvě odhalena. První zmínky o SIDS pochází již z Bible, v minulosti se však předpokládalo, že důvodem smrti je vždy zalehnutí kojence matkou – proto byl v pruském všeobecném právu z konce 18. století obsažen zákon o zákazu spánku dětí mladších 2 let společně s rodiči. Za neuposlechnutí mohl soud uložit tělesný trest i odnětí svobody.

SIDS se obvykle týká novorozenců do 6 měsíců věku. K úmrtí nejčastěji dochází mezi 2. až 4. měsícem, a to v noci. Poté riziko náhlého úmrtí výrazně klesá.

Faktory, které mohou zapříčinit SIDS

Ačkoliv jsou všechna vyšetření, která se po náhlém úmrtí kojence obvykle provádí, negativní – a skutečnou příčinu se nepodaří prokázat, četné studie ukázaly, že v případě SIDS sehrávají roli specifické faktory. Poměrně často je zmiňována špatná poloha dítěte ve spánku, konkrétně pokládání do dětské postýlky na bříško. Odborníci proto doporučují, aby bylo dítě ukládáno v poloze na zádech.

Mezi další možné příčiny může patřit kouření blízkých osob (tzn. nejen matky), následkem kterého proniká do dětského organismu nebezpečný nikotin. Jeho tlumivé účinky mohou nepříznivě ovlivnit dechové centrum novorozence.

Seznam potenciálních rizik je podstatně delší a nachází se na něm také předčasný porod, přehřátí organismu (dané spánkem v přetopené místnosti) a v neposlední řadě některá genetická onemocnění.

Jaké jsou možnosti prevence?

Ačkoliv se SIDS týká pouze minimálního počtu novorozenců, určitá preventivní opatření jsou samozřejmě na místě. S ohledem na zmíněné potenciální příčiny by měli rodiče ukládat dítě ke spánku v poloze na zádech, udržovat v místnosti, kde miminko spí, optimální pokojovou teplotu a nekouřit v jeho bezprostřední blízkosti.

Velmi užitečný může být monitor dechu, který s vysokou citlivostí sleduje pravidelný dech novorozence a na případné nebezpečí upozorní zvukovým i vizuálním alarmem. Kvalitní monitor dechu, ale třeba i přebalovací pult a další potřeby pro novorozence, seženete v e-shopu bambino.cz.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.