Oblíbená podzimní zábava – Pouštění draka

Léto se pomalu krátí a na dveře  začíná klepat podzim. Chladná rána, den je kratší, sluníčko vykoukne jen sem tam a teploty nepřesahují přes den 25°C. To jsou ty negativa, která podzim přináší. S tím se nedá nic dělat. Takové je střídání čtyř ročních období.

Ale podzim má i své krásné vlastnosti. Stromy se zabarvují do svých nekonečných barev. Ani malíř by nenamaloval tolik barev najednou. Některá ovoce dozrávají a jejich vůně se nesou na daleké vzdálenosti.

Když si vzpomenu, co jsem jako malá dělala na podzim, hned se mi vybaví pouštění draků, opékání brambor na zahrádce nebo na poli, sbírání kaštanů, žaludů a mnoho dalšího. Nejvíce mi ale radost udělalo to, když jsem si na šňůrku připevnila dráčka, a toho jsem pouštěla na poli s dalšími dětmi. Soutěžili jsme, který drak je nejvýše, který je nejkrásnější. Tuto veselou zábavu milují nejen děti, ale také dospělí.

Odkud ale pochází pouštění draků? Tady je něco málo z jejich historie

Létající draci byly poprvé spatřeny v Číně asi 3000 let př. nl. Byly vyrobeny z bambusu a hedvábí. Kdy přesně létající drak vzlétl, ale není zcela jisté, snad něco málo napoví legendy.

V roce 478 př. nl. bylo zaznamenáno, že čínský filozof Mo Zi stavěl draka (jestřába) ze dřeva, který létal. Jeho výroba trvala 3 roky. Ale na co byl využíván, není známo. Nejstarší písemnou zprávou o pouštění draků je z doby asi 200 let př.nl.  Kdy čínský generál Han Hsin nechal postavit draka, aby porazil nepřítele ukrytého za vysokými zdmi hradu. Jeho armáda byla nedokonale vyzbrojena a počet bojovníků byl velice malý. Jak tedy zvítězil? Drak mu posloužil jako výpočet vzdálenosti nepřítelova hradu.  On mohl poté vykopat tunel, díky němuž se dostal do hradu, překvapil nepřítele a jeho armáda při boji zvítězila.

Tato vojenská metoda se brzy rozšířila. Létací draci byli jednoduchého tvaru – plochý obdélník. Postupem času se tvary měnily na složitější, zdobenější a nesloužili jen pro vojenské účely, ale také pro náboženské a slavnostní příležitosti. Ty vyobrazovali plodnost, štěstí, vítězství a další. Vzory na čínských dracích mají i symbolický význam. Želvy a jestřábi znamenají dlouhý život, netopýr znamená štěstí, motýl a květiny představují harmonii.

Jiná legenda praví, že draci byli prvně využívání v polynéských a tichomořských ostrovech, kdy jeho tvar „ list“, sloužil především k rybolovu. I dnes můžeme tuto metodu vidět v různých koutech světa.

Dračí létání bylo nakonec rozšířeno obchodníky z Číny do Koreje a přes Asii do Indie. Každá oblast vyvinula osobitý styl draka. Na konci 13. století Marco Polo poprvé seznamuje Evropu s létajícími draky. Ve svých denících je detailně popisuje a ilustruje. Evropané ale tento podivný objev přijali jako kuriozitu. Málo z nás si však uvědomí, že létací drak je kolébkou dnešních letounů. V 18. a 19. století se draci používali jako vozidla a také nástroj pro vědecké účely. Sir George Cayley, Samuel Langley, Lawrence Hargrave, Alexander Graham Bell a bratři Wrightové, všichni experimentovali s draky a tím přispěli k vývoji letounů.

Zajímavost    

Jeden z nejpodivnějších použití draka, byl vyvinut učitelem Georgem Pocockem. V roce 1822 používal několik draků k tažení vozíku – táhnoucí až 20 kilometrů za hodinu. Některé z jeho „dračích“ cest, zaznamenaly i více než 100 kilometrů. A protože se v této době platila silniční daň, kdy tato daň byla založena na počtu koní a vozíků, byl osvobozen od této platby.

Létající draci mají tak krásnou a bohatou historii. Jen je škoda, že se u nás tato prastará tradice vytrácí. Mnoho dnešních dětí raději sedí někde u počítače, či televize.

Za pár korun si ho vyrobíte sami. Zapojte i děti!

 Co k tomu potřebujeme

  • fixy, pastelky, barvičky, různé glitry – dle vaší fantazie
  • lepidlo
  • nůžky
  • provázek
  • hřebíčky
  • mašle, různé barevné proužky látek
  • špejle, nebo velice tenké, dlouhé dřevěné laťky
  • barevný krepový papír, nebo hedvábný

 Postup

  • Dvě laťky spojíme do kříže provázkem, nebo hřebíčkem. Jedna laťka by měla být kratší a spoj by měl být ve 2/3  delší laťky. Jejich velikosti si určíte sami. Záleží, jak velkého draka chceme mít
  • Na koncích každé laťky uděláme zářezy, zavážeme šňůrkou, tak aby to bylo po celém obvodu. Tím se konstrukce zpevní
  • Hotovou konstrukci položíme na pevný podklad a nakreslíme na barevný, či hedvábný papír obrys. Tento obrys ale musí být o něco větší, než samotná konstrukce, ideálně tak o 3 cm a vystřihneme si ho
  • Nyní namalujeme různé tvary, zvířátka, lepíme obrázky, cokoliv nás napadne
  • Obrys položíme na konstrukci a přečnívající okraje zahneme přes provázek a zalepíme. Necháme chvíli působit lepidlo a mezitím si připravíme další provázky, delší a kratší
  • Teď je ta nejdůležitější fáze.  Na pomalované straně si kratší provázky přivážeme ke kratším koncům, delší provázky k delším koncům. Jejich délka ale musí být větší, než samotná laťka. Chytíme oba provázky do ruky a najdeme bod, ve kterém se překrývají. V tomto bodě si uděláme další spoj, na který upevníme špagátek, který je namotaný na dřívku, nebo cívce
  • Už mu chybí jen ocásek. Vystřihneme dlouhé papírové, látkové proužky. Nesmí jich tam být ale příliš, drak by měl problém s látáním, byl by těžký

Fotografie publikována se svolením digitalart Photography/FreeDigitalPhotos.net

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.