To, že psí blechy na člověka nejdou, se říká jen ve filmech. Mějte se tedy na pozoru od první chvíle, kdy zjistíte, že váš domácí mazlíček nějaké má.
Existuje nespočet druhů blech. Z cca 2200 druhů na světě se jich 90 vyskytuje v ČR. Existují blechy psí, kočičí, slepičí, ale i lidské. Kousnutí blechy svědí a je podobné kousnutí komára, dokonce někdy nelze rozeznat rozdíl. Opakující se „štípance od komára“ ale signalizují, že máte doma blechy a je třeba s tím něco dělat.
Na blechy platí důkladný úklid
Nejdříve je potřeba odblešit domácího mazlíčka, pokud to byl on, kdo do domácnosti blechy přinesl. K tomu jsou určeny speciální šampony nebo pudry, které seženete ve zverimexu. Zverimex však není jediné místo, kam je potřeba zajít. Blechy nestačí odstranit z kožichu zvířete! Musíte vyčistit celou domácnost, proto určitě navštivte i domácí potřeby.
Blechy totiž kladou vajíčka, z nichž se líhnou noví jedinci až po 20 dnech. A taková vajíčka mohou být všude. Nejvíce jich bude samozřejmě tam, kde se zvíře vyskytuje nejčastěji, ať už je to jeho pelech, vaše postel nebo gauč. Nesmíte tedy kromě podlahy zapomenout pořádně vyluxovat právě i zmíněný gauč aj. Je důležité vyprat všechny přehozy a potahy.
Nezvládnete to napoprvé
Bohužel nestačí vybrat si jeden den, během kterého všechny stopy blech odstraníte. Je potřeba důkladnější úklid zopakovat, protože, jak bylo již zmíněno, stačí dvacet dnů a z vajíčkem, která mohou být někde roztroušená, se vylíhnou nové blechy, které opět nakladou vajíčka…
V případě, že se i po několika úklidech blech nezbavíte, pořiďte si Biokill – speciální prostředek proti blechám. Lze jím postříkat vše – potahy, koberce i ložní prádlo. Je opravdu účinný! Pozor však dejte v případě, že máte doma kočky. Je pro ně toxický, proto je do vystříkané místnosti Biokillem nepouštějte nejméně 24 hodin.
Poslední záchranou, která vás blech může zbavit, když ani Biokill nepomůže, je deratizér. Ti nejlépe ví, jak na takové potvůrky, jakými blechy jsou.
Obrázek: pixabay.com
Komentáře