Kolonya – příjemné vůně na ruce i tělo si zamilujete

KolonyaČisté a voňavé ruce jsou největším předpokladem pro naše zdraví. Již kdysi dávno bylo v Turecku zvykem tzv. čisté obchodování, kdy si obchodníci mezi sebou podávali ruce čisté a provoněné. I vy si jistě zamilujete příjemné vůně Kolonya určené na ruce i tělo, které navíc disponují antibakteriálním účinkem – díky tomu budou vaše ruce nejen krásně vonět, ale zároveň budou i dokonale čisté. Vůně Kolonya jsou k dostání v mnoha variantách a záleží jen na vás, po čem necháte své tělo vonět – ať už to bude příjemná mandarinka, levandule, růžový grep, květ japonské třešně nebo melounu.

Historie Kolonya/Cologne

Kolínské vody se nejdříve užívaly v medicíně a to především pro jejich antiakteriální účinky. Jejich vznik se datuje již do 17. století a pokud jde o jméno, prvním výrobcem a vynálezcem se stal Ital Pavel Feminis. O rozšíření se postaral Feminisův synovec, který podnik zdědil – Jan Maria Farina, jenž 13. července 1709 v Kolíně nad Rýnem založil dnes nejstarší továrnu na výrobu parfémů na světě. Právem je nazýván otcem moderní parfumérie. O vzestup tohoto přípravku se v 18. století zasloužila nová a sílící sociální vrstva bohatých měšťanů – buržoazie – jež se chtěla vyhnout těžkým parfémům používaných šlechtou a sáhla právě po kolínské. Její osvěžující vůně se staly synonymem čistoty a jednoduchosti. Kolínské vody mají koncentraci vonných esencí 3 až 5 % v sedmdesáti až osmdesáti procentním alkoholu. Řadí se tedy mezi lehké vonné vody.

Proslulá turecká Kolonya

japonskatresen150mlPokud jste ji v Turecku nikde nezahlédli ani neucítili, asi jste tam vůbec nebyli. Název Kolonya – turecké označení – je převzato z francouzského Eau de Cologne a ještě před tím z názvu německého města Kolín nad Rýnem, kde byla vynalezená. Na Osmanskou půdu se kolínská dostala za časů sultána Abdulhamida ll. Osmané si tuto voňavou tekutinu oblíbili. Byla pro ně symbolem Západu a čistoty. Při obchodování bylo více než příjemné si s partnery při jednáních podat ruku čistou, voňavou a dezinfikovanou – říkali tomu čistý obchod. Přípravek za posledních více než 130 let zlidověl a tradice nabídnutí Kolonya hostům na umytí rukou nebo osvěžení je dodnes živá. Kolonya používá v Turecku snad každá rodina.

Jak se Kolonya používá

Kolonya se používá na provonění a dezinfikování rukou a osvěžení těla, na drobné ranky, oděrky a štípance od hmyzu. Můžete jí také použít, když jste unavení nebo když se vám „zamotá“ hlava. Ale opatrně! V Kolonya je velké množství alkoholu a při častém používání byste si mohli poškodit sliznici! Kolonya také vytahuje horkost z rukou. Když vás bolí hlava, lehce si s ní masírujte spánky. Pokud Kolonya nanášíte na obličej, vyhněte se kontaktu s očima.

Obrázek: www.o-yes.cz

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.