Diamanty pod lupou – 5 věcí, které jste možná nevěděli

diamantZajímavosti ze světa diamantů jsou tak trochu jako očekávané vydání knihy vašeho oblíbeného autora – hrozně se na ni těšíte, ale taky se trochu bojíte, že už teď víte, jak to skončí.

O světě diamantů totiž platí dvakrát tolik známé pořekadlo, že se nemá soudit podle obalu. Takže se pojďme společně podívat na několik zajímavých faktů a drbů ze světa diamantů, které vás možná pobaví, možná rozesměji a taky třeba trochu vyděsí.

Bílá není jediná diamantová barva

Milovníci Sexu ve městě se možná zamilovali do černého diamantu, který se zpopularizoval právě díky tomuto seriálu, takže už vám je jasné, že i tato rarita ve světě diamantů existuje a nemusíte se spokojit pouze s čirým bílým diamantem. Přesto je pro mnoho lidí šokující, že diamant může mít v podstatě jakoukoli barvu, obzvláště pokud se jedná o diamanty upravené ‘hthp’ metodou (hightemperaturehighpressure). Takže můžete najít klidně cool modrou, romantickou růžovou nebo éterickou žlutou a navíc mnohdy za příznivější ceny, než za jaké se prodávají bílé diamanty!

Diamant se používá nejen na šperky

Diamanty se vlastně dříve vůbec nepoužívali ve špercích jako drahé kameny, ale zlatníci je používali právě díky jeho unikátním vlastnostem na řezání a úpravu jiných drahokamů. Teprve později, když docenili vzácnost a cenu drahokamů, tak se začal používat i jako drahý kámen. Do té doby, ale i dnes, našel uplatnění především ve výrobě, a to nejenom šperků, ale třeba i v průmyslové výrobě na řezání materiálů nebo při výrobě čoček do brýlí.

Diamanty nejsou tak vzácné, jak to vypadá

Přírodní diamanty vytvořené naší matičkou zemí jsou samozřejmě velice vzácné, protože jejich počet je značně omezený, na druhou stranu za vysokou cenu v poslední desetiletích můžou především podniky, které vytvořily v oblasti obchodu s diamanty takřka kartelovou dohodu a mají tento trh pod palcem natolik, že dokáží i kontrolovat a regulovat množství diamantů, které přichází každý rok na trh. No a logicky toto množství regulují ve svůj prospěch, tudíž se ho snaží uměle snižovat, aby tím vzrostla cena diamantů a tedy i jejich vzácnost (nebo obráceně). Kdyby byl tento trh skutečně svobodný a bez jednostranné síly velkých firem, byla by cena diamantů nejspíš někde úplně jinde. Minimálně těch diamantů, které nejsou přírodní, ale jsou vytvořeny v laboratoři.

Diamanty vyrobené v laboratoři jsou stejné kvality jako ty přírodní

A bohužel mají mnohdy i stejnou cenu. Přestože si člověk říká, že diamanty vyrobené v laboratoři musí mít nižší cenu, protože nebyly vytvořeny přirozenou přírodní cestou a nemohou mít tedy i požadovanou kvalitu, není tomudiamanty tak. Je to spíše naopak. Zatímco s přírodními diamanty je spojena větší dřina při jejich získávání, u laboratorních diamantů je to těžká věda, která se snaží ve speciálních prostorech do puntíku napodobit přírodní prostředí, v kterých vznikají přírodní diamanty. Taková laboratoř na diamanty je plná moderních technologií využívajících vědecké poznatky, díky kterým vytváří identické diamanty během několika dnů. A také, díky kterým může podle svých představ regulovat jejich množství na trhu.

Diamantové zásnubní prsteny jsou skvělý marketingový trik

Zatímco dnes se každý druhý svatební nebo zásnubní pár chlubí diamantovými prstýnky, ještě ve 30. letech tomu tak vůbec nebylo. Zásnubní a snubní prsteny samozřejmě byly, ale nepoužívaly se v nich diamanty. Jedná se o nápad velké kartelové společnosti, která chtěla změnit pohled Američanů na diamant jako na investiční artikl. No a taky chtěla samozřejmě zvýšit svoje prodeje. Proto najala významnou marketingovou agenturu, která pro ně vytvořila obrovskou, nákladnou a spoustu let trvající kampaň, která měla za cíl zpropagovat malé diamanty jako možnost, jak ozvláštnit zásnubní prsteny. A podařilo se!

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.