Jojo jistě každý zná. Je to známá hračka. Jde o dva stejné disky, které jsou k sobě spojeny. Dnes ho lze sehnat kovové, plastové nebo klasické dřevěné. Kolem osy, díky které disky drží u sebe, je omotán provázek, na jehož konci je smyčka.
Kde se vzalo, tu se vzalo…
Zmínky o joju se dochovaly z doby 2000 let před naším letopočtem. Prokazatelné jsou hlavně kresby z Řecka a Indie. Joja tehdy sice nebyla taková, jaká známe dnes, ale byla to též věc tvořená dvěma disky s provázkem.
K čemu sloužilo jojo dříve?
Dnes, stejně jako posledních pár desetiletí, slouží jojo hlavně k zábavě. Díky mnoha vychytávám a trikům, které jsou možné provést s jojem, se zavedla i disciplína, při které se lidé předhání, kdo to s ním umí lépe. Dříve však sloužily např. jako nástroj k boji nebo věc, kterou se obchodovalo s bohy. Později však Filipínci začali jojo využívat k prosté zábavě.
Název „yo-yo“
Jméno „yo-yo“ (z angličtiny) bylo poprvé zaznamenáno roku 1932 v USA. Jeho sláva se začala tehdy šířit Spojenými státy díky Donaldu Duncanovi. Ten na této hračce založil svůj byznys. Ještě, než se uchytilo toto jméno, nesla hračka název „quiz“ nebo „bandalore“, „joujou de Normandie“ či „emigrette“. Mnoho názvů pochází z Francie, kde měla hračka, zejména v 18. století, velkou oblibu.
Jojo má i svůj den
Protože se hračka dostala roku 1999 do síně slávy hraček v USA, byl na její počest byl i Národní den joja, který připadá každoročně na 6. června. Není však oficiální, slaví se hlavně mezi příznivci „jojování“.
Mezinárodní soutěže
Věděli jste, že existuje evropské mistrovství v „jojování“? Kromě toho, že letos se konalo v Polsku ve třetím měsíci tohoto roku, konalo se také v Praze, a to v letech 2012, 2011 a 2010. Na těchto soutěžích se předvádí mnoho technik, pro které musíte být opravdu zruční. Také se hodí kreativnost pro vymýšlení nových nápaditých triků či zajímavých designů. Pokud vás však neláká být slavnými, stačí si hračku sehnat nebo vytáhnout ze starých věcí a sem tam si „zajojovat“, jen tak pro radost!
Fotografie: Yoyo Author: Xulian Nava licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com
Komentáře