Pořizujeme si zakrslého králíka – 1. díl: Bydlení

pořizujeme si králíkaZatoužili jste po přítulném, chlupatém domácím mazlíčkovi, který by dělal vaše dny veselejší? Pokud jste se rozhodli jako svého nového člena rodiny zvolit zakrslého králíka, udělali jste dobře. Zakrslý králík je čistotné zvířátko, které dbá na hygienu a po správném ochočení a vychování vám bude přinášet jen samou radost. Ještě než si tu malou chlupatou kuličku přivezete domů, měli byste se zamyslet nad bydlením, které králíkovi přichystáte. Udělejte si představu, co všechno asi tak králíček ke svému spokojenému životu potřebuje, aby mu nic nechybělo a měl se u vás dobře. Protože jen se spokojeným králíkem budete spokojení i vy.

Klec

Nespornou výhodou klece je vzdušnost, díky které se králíčkovi nezapaří jídlo, zelenina či použitý záchůdek. V kleci, která je čistě uklizená, dostatečně prostorná a voňavá se bude králíček cítit dobře. V kleci se bude cítit bezpečně, protože ačkoli mu u vás doma žádné nebezpečí nehrozí, králíci mají zafixovaný reflex proti případnému nebezpečí, zároveň vás ale skrz klec bude moci pozorovat a nebude mít pocit, že je sám a izolovaný.

Jakou velikost klece zvolit?

Nejčastěji je doporučována klec o velikosti 100x50x50 cm. V kleci o takovéto velikosti může být králíček klidně celý den, když budete v práci nebo vaše děti ve škole a doma nebude nikdo, kdo by králíčka mohl pustit běhat „na volno“. V takové kleci bude mít dostatek prostoru, aby se necítil stísněně. Pořídíte-li si ale například králíčka berana, který v dospělosti váží okolo 3-4 kg, budete muset pořídit klec větší.

Příslušenství klece

Samotná klec „bez ničeho“ je vám k ničemu, jelikož v ní králíček nebude mít to, co potřebuje.  Pořizujete-li tedy novou klec, zaměřte se rovnou i na její příslušenství.

  • jesličky na seno
  • mističku na granule – lepší je keramická, která je těžší než plastová a králík jí tak snadno nepřevrhne
  • mističku s vodou nebo napáječku – počátku dejte králíčkovi mističku, později ho naučte na pítko, které je mnohem praktičtější a králíček se v něm nemůže „cachtat“
  • rohový nebo čtvercový záchůdek – neboli kočičí záchod, doporučuji spíše rohový, který nezabírá tolik místa
  • podestýlku do záchůdku – nejlepší jsou dřevěné lisované granule, které pohlcují pachy a dobře sají
  • podestýlku do klece – na dno klece můžete použít koberec nebo slaměnou rohož, záleží na králíčkovi, jestli správně pochopí, kam má vykonávat potřebu

Pokud jste koupili správně velikou klec a pořídili do ní veškeré vybavení, můžete si králíčka donést domů. Do bydlení králíčka je třeba investovat, protože v kleci stráví poměrně velkou část svého života a bude-li mu malá, nebo v ní nenajde vše potřebné, dá vám to najevo tím, že bude zlobit, bude dělat naschvály a nebude vás poslouchat. 

Fotografie publikována se svolením artemisphoto Photography/FreeDigitalPhotos.net

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.