Jak si vybrat zubní kartáček?

Ať už si kupujeme oblečení či boty, vždycky se rozhodujeme a vybíráme hlavně podle velikosti a účelnosti, ale jistou roli při tomto výběru hraje i vzhled.  Zubní kartáčekJinak by tomu nemělo být ani při výběru správného zubního kartáčku. I tomuto nákupu bychom měli věnovat dostatečný čas, měli bychom vybírat s rozvahou a pečlivostí, abychom pořídili takový kousek, který nám bude po všech stránkách vyhovovat. Myslíte si, že na zubním kartáčku nezáleží? Že je v podstatě jedno, čím si dvakrát denně zuby vyčistíte? Říkáte si: „Je to přeci jen kartáček! O nic nejde!“ ? Tak to jste na omylu! I na obyčejném kartáčku totiž záleží!

Nehleďte jen na design

Pestrobarevné kartáčky nás sice na první pohled dokáží upoutat, rozhodně bychom však neměli dát jen na vzhled. Kartáčky se vyrábí vZubní kartáček nejrůznějších barvách i zajímavých tvarech, mají různé délky a tvary rukojeti, avšak tohle všechno je jen „pastvou pro oči“, ve výsledku ale takové kartáčky mnohdy nestojí za nic, nebo pro nás nejsou dostatečně vyhovující. Nehledáte-li jen módní doplněk do vaší koupelny, který by ladil s barvou vymalovaných zdí, v první řadě si uvědomte, pro koho vlastně kartáček pořizujete. Zubní kartáčky pro děti se svými nároky liší od kartáčků pro dospělé. A na to je důležité brát zřetel.

Zubní kartáček – jakou velikost zvolit?

Správný zubní kartáček by měl mít malou pracovní část, tj. hlavičku. Ta by neměla být delší než 2 až 2,5 cm, aby se bez problémů „vešla“ do úst a dostala se tam, kde je čištění potřeba, tzn. do hůře přístupných míst. Lámete si hlavu otázkou, zda si pořídit hlavu ohebnou či neohebnou? Kartáček, který má ohebnou hlavu může znesnadňovat jemné pohyby. Patříte-li ale mezi ty, kteří ač neúmyslně na kartáček při čištění zubů tlačí, bude pro vás kartáček s ohebnou hlavou jedině přínosem.

Na tvrdosti záleží

Každému vyhovuje něco jiného, přesto se však doporučují spíše takové zubní kartáčky, jejichž vlákna jsou měkká. Zuby si čistíme především kvůli zubnímu Zubní kartáčekplaku, který je největším nepřítelem zubů. Tento plak je měkký, proto se proti němu osvědčila právě měkká vlákna, která nás tohoto „zmetka“ dokáží snadno zbavit. Měkká vlákna kartáčku jsou šetrná, budete-li používat zubní kartáček s měkkými vlákny, která budou zaoblená, předejdete škodám na zubech a přilehlých dásní. Nesprávná technika čištění a příliš tvrdý zubní kartáček dokáží zuby trvale poškodit, podráždit dásně, obnažit krčky zubů a zvýšit tak jejich citlivost, což mnohdy bývá velice nepříjemné a bolestivé. Měkké kartáčky jsou označovány SOFT, tvrdé kartáčky zase HARD a ty jsou určeny pro čištění zubních protéz.

Jak poznám, že kartáčku již odzvonilo a je třeba ho vyměnit?

Tato záležitost je zcela individuální. Hodně záleží na technice čištění, tlaku, který při čištění na kartáček vynakládáme, frekvenci, ve které se čištění zubů věnujeme a v neposlední řadě také času, který čištění věnujeme. Opotřebený kartáček přináší spíše více škody než užitku, budete-li používat takový kartáček, spíše si ublížíte než pomůžete, proto ho jednou za čas určitě vyměňte. Pravý čas k výměně zubního kartáčku nastává v tu chvíli, kdy zpozorujete, že štětinky na hlavě kartáčku vybočily o 1-2 milimetry a jsou roztřepené. Obecně platí, že je dobré kartáček vyměnit po 2-3 měsících.

Fotografie publikována se svolením Mister GC, Antpkr, ScottchanPhotography/FreeDigitalPhotos.net

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.