Samhainophobie – netrpíte také halloeweenskoufóbií?

Patříte mezi příznivce českých Dušiček nebo raději slavíte americký svátek Halloween? Ať už tak, či onak, oba dva svátky jsou spojeny s duchy a mrtvými, což na mnohé lidi může působit dost úzkostlivě. U Halloweenu se tato panická úzkost a strach nazývá samhainophobie. Jak rozpoznat její příznaky a jak proti ní bojovat? To se dozvíte v článku!

Pojmenování samhainofobie pochází ze starého irského spojení dvou slov „sam“ a „fuin“, které znamenají konec léta. Samhuin byl keltský svátek, který se slavil 31. října, což byl poslední den keltského roku. Věřilo se, že v tento den se mystická hranice mezi světem duchů a světem živých prolne a duchové mohou chodit mezi živými. Během Samhuinu hořely mohutné ohně, docházelo k rituálním obětováním a lidé se převlékali do zvířecích kůží. Z této mystické tradice se následně zrodil Halloween a také strach z něho!

Co způsobuje samhainofobii?

Strach z Halloweenu se nejčastěji pojí s dalšími fobiemi, mezi které patří strach z pavouků, duchů, čarodějnic a čarodějnictví, strach z upírů, netopýrů, kostlivců, náhrobků a dalších. Samhainofobie se nejčastěji projevuje závratěmi, nevolnostmi, zvýšenou srdeční frekvencí a rychlým dýcháním. Častěji jí trpí děti, ale může se objevit i u dospělých.

Strach přichází v říjnu

Strachem z Halloweenu lidé netrpí celý rok. Úzkosti přicházejí začátkem října, kdy se v obchodech, vitrínách a v podstatě na každém kroku začíná objevovat halloweenská výzdoba v podobě krvelačných zombie, strašidelných kostlivců a lepivých pavučin. Na odvaze lidem postiženým touto fobiínepřidají ani všudypřítomné čarodějnice, duchové a hrůzostrašné masky.

Dej mi koledu nebo ti něco provedu

Tradice „trickor a treat“ v překladu „dej mi koledu nebo ti něco provedu“ se u nás, na rozdíl od Ameriky, nedodržuje. Můžeme za to být rádi, protože samhainofobie se může začít projevovat i tím, že rodiče svoje děti celý rok učí, aby se nebavily s cizími lidmi, ale o Halloweenu je klidně u nich nechají zazvonit. Dítě pak může být rozpolcené a pociťovat úzkost a nejistotu. Koledování není vhodné ani pro děti, které mají strach ze tmy.

Nebojte se o strachu mluvit

Pokud máte doma dítě, které má z Halloweenu strach, vyhněte se bagatelizování problému. Dítěti musíte naslouchat a jednat s ním trpělivě. Vysvětlete mu, že se není čeho bát, ale raději se vyhýbejte obchodům a místům se strašidelnými dekoracemi.Vždy, když se vám podaří udělat pokrok v boji proti úzkosti odměňte svoje dítě třeba Carla Mléčnými kolečky, která jsou určena především pro děti. Mají hravý obal plný veselých zvířátek, která dětem vykouzlí úsměv na tváři, a navíc je čokoláda dobrým lékem na nervy.Dospělí by se měli pokusit o redukování svojí úzkosti třeba tím, že se svému strachu zkrátka postaví. Často pomůže, když se svěří svým přátelům. Dobrou metodou je také tzv. rozdýchání strachu nebo návštěva halloweenského večírku s někým, kdo vás podpoří a pomůže vám strach překonat.

Obrázek: pixabay.com

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.