Burčák, tedy částečně zkvašený mošt z hroznů, obsahuje vyvážený poměr alkoholu, cukru a kyselin. Je to meziprodukt při výrobě vína. Je k dispozici několik dní po začátku kvašení moštu. Poměr alkoholu se v něm pohybuje mezi 1-7%.
Z jakých hroznů?
Vyrábí se jak z bílého, tak z modrého hroznu. Ten z bílých hroznů má obvykle nažloutlou barvu. Na stěnách nádoby a na jejím dně, ve které tento burčák je, se může vyskytnout drobná usazenina. Červený má krásnou rubínovou barvu, někdy až tmavě červenou.
Burčák obsahuje velké množství vitamínů, minerálních látek, přírodní hroznový a ovocný cukr. Dobrý burčák se pozná nejen podle chuti, ale také podle vůně.
Kdy se prodává?
Vinařský zákon říká, že burčák se může vyrábět pouze z tuzemských hroznů, a smí se prodávat od 1. srpna do 30. listopadu. Produkt, který pochází z hroznů jiných zemí, se označuje jako částečně zkvašený mošt.
Všude samý burčák
V České republice je burčák velmi oblíbený. Rozšířený je hlavně na Moravě, kde se vyrábí z místních vinic. Oblíbený je ale také u našich sousedů na Slovensku, v Rakousku i v Německu. V mnoha zemích není burčák známý a nemají pro něj ani slovo.
V tomto období také probíhá v mnoha městech ochutnávání burčáku, nebo burčákové slavnosti. Často jsou spojeny i s průvodem ve středověkých kostýmech, různými koncerty, ochutnávkou sýrů atp.
Fotografie: Burčák Author: Stu Tily licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com
Komentáře