Průjem u dětí a dieta

Průjem u dětí a dietaStřevní potíže, chcete-li průjem, dokáže potrápit každého z nás. Obzvlášť nepříjemná záležitost to však je, co se týká malých dětí. Je velmi těžké jim vysvětlit, proč zrovna nemohou jíst své oblíbené jídlo či jiné laskominy.

Často je způsoben choroboplodnými zárodky přítomnými v potravinách, které nejsou dobře skladovány, nebo jim končí záruční doba. Může však být také jedním z příznaků celkového onemocnění či důsledkem dietní chyby.

Na průjem zabírá dieta

Postup léčby je téměř vždy však stejný. Základem je dieta, která má snížit zatížení zažívacího traktu a zajistit dostatečné množství ztracených tekutin, minerálů a jiných důležitých živin. Frekvenci stolic můžeme snížit pomocí živočišného uhlí – Carbantox nebo preparátu Smecta. První tři dny se doporučuje podávat kašovité pokrmy. Velkým obloukem se vyhněte tučným, mléčným a nadýmavým jídlům. Výtečné je podávání minerální vody bez bublinek, ruský čaj s glukopurem, iontové nápoje, jemně solený hovězí vývar, šťáva z grapefruitu – pomeranče, banán, loupané jablíčko, bílé pečivo, slané tyčinky, dietní suchary, vařený rýže.

Průjem u kojenců

U zcela malých dětí pomáhá průjem zvládnout rýžový odvar, který lze připravit z bezpečných rýžových základů, jako jsou kaše Milupa, Hami či Sunarka. Kojené děti není nutné ve většině případů zcela odstavit. Ovšem doporučuje se omezit kojení a mezi dávkami nahradit krmení mrkvovou polévkou či rýžovým odvarem. Jedno staré pořekadlo praví: připravenému štěstí přeje. Proto je vhodné mít doma v lékárničce mimo léků první pomoci i vytištěné návody, jak postupovat u takových případů, případně i dietní plán. Zamezíte tím jednak panice a okamžitě budete vědět, jak postupovat.

Příznaky, prevenci i vhodnou dietu se dozvíte na webu prujemudeti.cz kde vám poradí vše potřebné včetně vhodných bylinek nebo homeopatik.

Obrázek: pixabay.com

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.