Polévka je grunt, říkávaly už naše babičky. A rozhodně je to pravda. Osobně si polévku ráda vychutnám i během letních měsíců. Ovšem během léta volím spíš lehké, zeleninové polévky. Na podzim a v zimě polévka zahřeje, zaplní místo v bříšku, tudíž člověk sní méně druhého chodu, hydratuje organismus.
Právě v zimní měsíce pije člověk mnohem méně tekutin, proto může být polévka řešením, jak dodržet správný příjem. Když přidáme do polévky i zahřívací potraviny, jako je zázvor, pohanka, jáhly či maso, náš organismus bude vděčný. Já mám ráda i veganské polévky, které jsou šetrnější k trávení.
Místo živočišných bílkovin v podobě masa, lze do polévky přidat bílkoviny rostlinné. Jednou z možností je maso nahradit sójovým výrobkem. Já jsem pro dnešek zvolila marinované tofu. Ale též lze použít tempeh či tofu uzené, paprikové nebo sójové kostky, granulát.
Použité ingredience
- Červená cibule
- Česnek
- Gulášové koření + majoránka
- Sůl a pepř
- Marinované tofu
- Ovesná nebo jiná mouka
- Olivový olej (nebo jiný)
- Brambory
- Paprika (libovolná barva)
Postup zhotovení
- Nakrájíme si nadrobno cibulku a česnek na plátečky
- Na olivovém oleji orestujeme cibulku a česnek
- Přidáme papriku a brambory, které rovněž nakrájíme na menší části
- Osolíme a opepříme
- Po chvilce zaprášíme trochu gulášovým kořením a přidáme vodu (nebo zeleninový vývar)
- Povaříme do změknutí brambor
- Nyní vmícháme marinované tofu a ještě krátce vaříme
- V mističce smícháme ještě trochu gulášového koření a mouku – vytvoříme zákletku
- Zákletku vmícháme do polévky a přisypeme majoránku, po krátkém provaření odtavíme z plotýnky
TIP: Do hotové polévky lze přidat ještě prolisovaný česnek či syrovou cibulku. Podáváme buď samostatně nebo s pečivem, různými krekry apod. Používejte olivový olej určený k restování, kde nevadí vyšší teplota. Ne každý olivový olej je pro tento typ přípravy vhodný. Čtěte etikety a doporučení výrobce.
Komentáře