Bazalka je velmi prospěšná bylinka, kterou lze pěstovat, jak na zahrádce tak doma v truhlíku. Avšak za kolébku této bylinky je považována Indie. Už ve středověku byla bazalka rozšířená po Evropě. Dnes je k sehnání v obchodech nepřeberné množství kultivarů s rozmanitou barvou květů. Obvykle se pěstuje, jako koření a dodává jídlům patřičný šmrnc. Nesmíme však ani zapomínat na její léčebné účinky a to jak při nachlazení, potíže se zažíváním, tak při bodnutí hmyzem. Povzbuzující účinky éterických olejů uplatníme při únavě, stresu a vyčerpanosti.
Jak pěstovat bazalku
Jde o nenáročnou bylinku na pěstování. Je jedno, zda si jí koupíte v květináči nebo si jí sami vypěstujete ze semínek, ale potřebuje tyto tři zásady.
- Dostatek závlahy, ale pozor na přemokřenou půdu, aby nehnily kořínky
- Teplá stanoviště, kde svítí sluníčko popřípadě okenní parapet. Na vyklíčení potřebuje 15 – 20°C
- Bazalka potřebuje dostatek světla
Vysázet jí můžete klidně dvakrát ročně – na jaře a na podzim. A protože jaro klepe na dveře, máme nejvyšší čas uvažovat nad tím, zda se pustíme do pěstování této zdraví prospěšné a nenáročné bylinky. První lístky můžete ochutnat už za 6 týdnů od výsevu.
Využití bazalky
Jak bylo uvedeno, jde o oblíbené koření především u Italské kuchyně. Mladé lístky se dají využít do salátů, ale také pod maso či do pomazánek a polévek. Sušená bazalka také najde své využití, ale sušením ztrácí své aroma, proto je vhodnější její skladování v oleji, octu či soli. Nebo si můžete vyrobit domácí bazalkové pesto – bazalka se rozmixuje s česnekem, olejem, trochou soli a oříšky. Lze také smíchat se strouhaným parmazánem. Vložíme do uzavíratelných sklenic a v lednici nám takto dlouho vydrží. Využít se dá také při koupelích a na okně nejenže ozdobí, ale odežene nepříjemný hmyz.
Fotografie publikována se svolením James Barker Photography/FreeDigitalPhotos.net
Komentáře