Přichází doba, kdy se čím dál tím více lidé vrací ke starým tradičním způsobům bydlení. Nejde pouze o „levnější“ variantu bydlení a vybavení domácnosti. Je v tom mnohem víc! Dřívější obydlí byla vystavěna „obyčejnými“ lidmi s respektem k přírodě a zdravým selským rozumem. Použity byly především materiály, které byly dostupné a v souladu s přírodou.
Jednalo se především o dřevo, jistě všichni pamatují krásné staré roubenky. Kámen i pálená cihla. Tyto začali být postupně nahrazovány umělými materiály. Lidé byli dříve vedení skromnosti a pokorou ke všemu živému. Venkov je od nepaměti spojován s přírodou, chovatelstvím a zemědělstvím. Bydlelo se ve spodní části domu a horní byla využívána k uskladnění sena na zimu. To sloužilo jednak jako krmivo zvířatům, ale rovněž jako skvělý izolační materiál.
Naproti tomu městské domy byly, jsou a budou finančně nákladné včetně předražených pozemků. Přízemí bylo použito jako obchodní prostor nebo dílna, což přetrvává do dnešní doby. Nahoře později vznikl prostor pro bydlení.
Různé styly bydlení se dají společně kombinovat
V dnešní době se cení titul, ale na řemeslo se začalo zapomínat. Již dávno neplatí „zlaté české ručičky“. Možná tak starší generace, ale mladí lidé, už pomalu neví, jak voní seno a chutná šťovík. Tímto zaniklo i spousta řemeslných prací, které se jako „umění“ předávalo z generace na generaci. Kdo se dnes živí rukama, je něco méně a většinou má i problém svůj rodinný podnik udržet. Lidé začali opouštět svá venkovská stavení a utíkali do měst za prací. A dnes?
V době vysoké nezaměstnanosti opět lidé utíkají zpátky na venkov a inklinují k přírodě a všemu „zdravému“ co ještě zbylo. A tak můžeme vedle sebe vidět hned několik stylů, které se dají s trochou fantazie kombinovat. Někdo si zamiloval umělé materiály a moderní nábytek rozmanitých tvarů. Vedle toho stále frčí retro nebo starý dobrý venkovský styl a mnoho dalších. Se špetkou estetického cítění se dají některé prvky krásně propojit. Staré i moderní si spolu rozumí.
Fotografie: Ickworth Park (NT) 02-03-2012 Author: Karen Roe licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com
Komentáře