Kočka a cestování – jak to zvládnout?

kočkaMožná jezdíte s kočkou pravidelně na chatu, možná jsou to jenom občasné návštěvy veterinární ordinace. V každém případě, cestování představuje pro kočku stresovou situaci, se kterou se podle své povahy líp či hůř vypořádá. Jak se může stres u kočky projevit a jak si s ním poradit?

Proč ten stres?

Kočky jsou zvířata, která jsou vázána na svoje prostředí. Tam se cítí bezpečně, jsou totiž obklopeny známým pachem a zvuky. Svůj domov si kromě toho značí svojí vlastní vůní – feromony.  V momentě když se ocitnou v přepravce v autě či jiném dopravním prostředku dostanou se do víru cizích pachů a zvuků v neznámém prostředí. Nechápou, co a proč se děje.

Jak se stres projevuje?

První nepříjemnosti začínají v momentě, když se snažíme dostat kočku do přepravky. Většinou ji tam musíme nacpat násilím. Potom se dostane např. do auta, na kočku působí hluk ze silnice a samotný pohyb dopravního prostředku.

Nejčastějšími projevy stresu jsou:

  • Slintání
  • Zvracení
  • Pokálení a pomočení
  • Třes
  • Neutichající mňoukání, syčení, vrčení

Jak kočce zabezpečit pohodlné cestování?

V první řadě musíme z přepravky udělat pro kočku známé a příjemné místo. Přepravka musí být dostatečně velká, aby si kočka mohla pohodlně lehnout, zároveň v ní ale nesmí být moc volného prostoru, aby kočka v průběhu cesty nelítala ze strany na stranu.

Přepravka by měla mít pevné, nepropustné dno, ideálně vystlané savou podložkou pro případné nehody. Dovnitř vložíme polštář nebo deku, na kterou je kočka zvyklá. V dopravním prostředku musí být přepravka zajištěna proti pohybu pro pohodlí kočky i kvůli vašemu bezpečí.  cestování s kočkou

Přepravku necháme pro začátek v bytě, aby jí mohla kočka průběžně zkoumat, případně si do ní zalézt bez toho, aby si to spojila s nepříjemným zážitkem. Aby byla přepravka pro kočku atraktivní, nastříkáme ji sprejem Feliway. Feliway obsahuje syntetický analog kočičích obličejových feromonů, kterými si kočky značí své prostředí.

Před cestou nekrmíme kočku alespoň 4 hodiny, abychom zabránili zvracení. Pokud zvracení přetrvává i po hladovce, konzultujte se svým veterinárním lékařem použití léku proti kinetóze.

Přípravy i cestování by měli probíhat v klidu a tichu. Netřískejte zbytečně dveřmi na autě, mluvte potichu, nepouštějte hudbu příliš nahlas apod. Přepravku přestříkejte Feliway sprejem 15 minut předtím, než do ní dáte kočku. Stejně můžete vystříkat i auto.

Příchod do nového prostředí vyřešíte tím, že místo, kde bude kočka oddechovat, znovu vystříkáte Feliway sprejem. Pokud je možnost, můžete v pokoji den před příchodem zapnout Feliway difuzér, který nasytí prostředí kočičím feromonem a kočka přijde jako do svého.

U hodně nervózních jedinců bude možná potřeba použít na cestování také uklidňovací léky. V případě potřeby se o dalším postupu domluvte se svým veterinárním lékařem. Stres a úzkost u koček nesmíte podceňovat. Můžou totiž vyústit do těžkých psychických, ale i zdravotních komplikací. Proto si dejte na jejich spokojenosti záležet – nejen na cestách.

Fotografie publikována se svolením punsayaporn,Ambro Photography/FreeDigitalPhotos.net

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.