Jak rozšířit dětem slovní zásobu

čtení obohatí slovní zásobuDěti se učí rychle a nejlepší je pro ně bezesporu učení formou hry. Jednou z takových možností je například slovní fotbal, který je určený spíš starším dětem. Jeden z nejvíce hraných a poměrně jednoduchých principů, je vyslovení slova na končící písmeno. V praxi to může vypadat následovně: lampička – aktovka – angrešt – torpédo – opice – elektrika. Ještě trochu složitější může být metoda na končící dvě písmena. Sklenička – kapradí  – díra – ratan. Gól dostává ten, který nemůže přijít na žádné slovo. K úspěšnému dokončení této hry, potřebujete pestrou slovní zásobu, aby překonala slovní zásobu vašeho soupeře.

Jak ještě rozšířit slovní zásobu

Nejosvědčenější cesta jak vytvořit bohatou slovní zásobu dětí, je hodně číst. Avšak není zcela lhostejné, co budou vaše děti číst. Pokud si děti oblíbili knížky, patříte mezi ty šťastnější. Čtení nejenže obohacuje slovní zásobu, ale pomáhá rozvíjet dítěti fantazii.

Čtěte dětem už od postýlky

Dětem čtěte knížky už od půl roku. Děti si brzy čtení spojí s příjemnými okamžiky, kdy tráví svůj čas s milovanými rodiči. Melodické čtyřverší zaujme již devítiměsíční děťátko. Až se dítě naučí orientovat v základní řeči, můžete začít s vyprávěním příběhů. Je to většinou doba v rozmezí 1,5 až dva roky. Ale i kdybyste seděli u postýlky a jen mluvili, dítě bude naslouchat. Vědomí, že tam jste, ho uklidňuje. Nikdy na dítě nešišlejte.

Jakou knížku dítěti vybrat

Ze začátku se spíš bude jednat o pokus – omyl. To, co jako dítě zaujalo vás, nemusí zaujmout vašeho potomka. Pokud budete dítěti předčítat, poznáte z jeho reakcí, zda je zaujaté a spojené s příběhem. Pokud se dítě nudí a neuvidíte žádnou odezvu, vyzkoušejte jinou knížku.

Fotografie publikována se svolením Ambro Photography/ FreeDigitalPhotos.net

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.