Vědci mají na dosah ruky revoluční řešení těžké léčby akné

Akné je nejčastějším kožním onemocněním a zkušenosti s ním má drtivá většina populace, byť se u některých lidí projeví v podobě několika málo pupínků. Může mít mnoho tváří a v případě těžší formy je léčba komplikovaná a zdlouhavá. V určitých případech nepomáhá ani velmi kvalitní kosmetika pro problematickou pleť a pacient musí užívat antibiotika, hormonální regulátory či jiné léky, jejichž užívání bývá doprovázeno velmi nepříjemnými vedlejšími účinky. Odborníci proto usilovně pracují na revolučním přípravku.

V nejhorším případě může léčba acne vulgaris pomocí medikamentů vyústit v deprese a úzkostlivé stavy. Z průzkumů dokonce vyšlo najevo, že lidé s akné častěji páchají sebevraždu. Mnozí z řad expertů v odborných kruzích viní právě léky.

Podle švédských vědců hrozí zvýšené riziko sebevraždy pacientů, kteří podstupují léčbu akné isotretinoinem (prodává se např. jako Accutane), a to dokonce ještě rok po ukončení léčby.

Někteří vědci naopak tvrdí, že sebevražedné sklony souvisí s onemocněním jako takovým a nikoliv s podávanými léčivy. I tak ale připouští možné zvýšení rizika.

Zmíněný Accutane má kontroverzní pověst již od chvíle uvedení na trh v roce 1982. Na akné sice funguje velmi dobře, ale na druhou stranu může způsobit defekt plodu při těhotenství a údajně i zapříčinit rozvoj mentálních onemocnění.

Statistiky hovoří jasně: akné trápí přibližně 8 z 10 dospívajících, přičemž většina trpí mírnou formou, kterou lze úspěšně vyléčit pomocí kvalitní kosmetiky pro problematickou pleť. V případě nesprávné léčby či z jiných důvodů může původně banální problém přerůst do vážného onemocnění. Průvodními jevy těžší formy akné jsou pocit méněcennosti a snížené sebevědomí.

Vraťme se však k současným vědeckým výzkumům. Odborníci se nyní snaží vymyslet efektivní způsob léčby na základě zjištění, že celý povrch lidského těla pokrývají prospěšné bakterie, které nás chrání před nepřátelskými mikroorganismy. Tyto bakterie však mohou u některých lidí způsobit zánět a zhoršit celkový průběh léčby akné.

Konkrétně jde o bakterii propionibacterium acnes. Nachází se na obličeji většiny lidí, ale onemocnění rozvíjí jen u některých. Zároveň panují rozdíly v závažnosti projevů. Bakterie má v prostředí s nedostatkem vzduchu schopnost přeměny kožního mazu na mastné kyseliny – a právě ty aktivují zánět v okolních buňkách.

V čem by tedy mohl spočívat inovativní přístup k léčbě akné? Vědci nyní intenzivně vymýšlí způsob, jak zamezit dopadu mastných kyselin na kůži či je inhibovat. Pokud se jim to podaří, tak se léčba těžké formy akné obejde bez terapie léky s nežádoucími účinky.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.