Co vše může nastat po bodnutí hmyzem?

Většinu lidí bodnutí hmyzem (vosy, včely, sršně) nesmírně bolí a způsobí otok, ale existují lidé, kteří mají na bodnutí hmyzem i další reakci. Někteří mohou mít alergii a bodnutí je tak ohrozí na životě. Máte-li podezření, že i vás se týká alergická reakce na bodnutí, pak nikdy nečekejte a vyhledejte odbornou lékařskou pomoc. Při bodnutí zkontrolujte, zda v kůži nezůstalo žihadlo, pokud ano – rychle jej odstraňte.

Rozhodně se nesnažte žihadlo zbrkle vytrhnout, mohlo by se lehce stát, že jej zarazíte ještě hlouběji do pokožky a tím se dostane do kůže ještě více jedu. Bodnutí či kousnutí hmyzem může někomu způsobit i silnou alergickou reakci, naproti tomu jinému se jen objeví v místě podráždění otok, pupínky, svědění, které vymizí po aplikaci mastičky s antihistaminiky.

Bodnutí a kousnutí

V ČR je bodnutí hmyzem běžné od vos, včel a sršní. K typicky kousavým hmyzům patří různé mušky, blechy, komáři, štěnice, klíšťata, roztoči. Většina lidí zaznamená na kousnutí hmyzem jen lokální reakci (štípnutí, svědění, vyrážka, mírný otok) při bodnutí naopak palčivou bolest, zarudnutí a výše popisované příznaky.

Lokální reakce u většiny případů do několika hodin odezní. Velikost otoku je velmi individuální. Může jít o malý pupínek, ale i vyrážku či flek několik centimetrů velký. Otok se může šířit i na končetiny. Otoky nejsou nebezpečné, pokud se netýkají dýchacího systému. I hmyzí kousnutí může způsobit prudkou alergickou reakci – nemusí je jednat nutně jen o bodavý hmyz.

Kdy zpozornět a volat záchranku?

  • Začne-li vás svědět pokožka na různých částech těla a objeví-li se vyrážky
  • Otok tváře, trnutí jazyka, rtů, krku a otok dýchacích cest – postiženému se špatně dýchá, sípá
  • Nevolnost, křeče v podbřišku
  • Zarudnutí kůže – dilatace krevních cév
  • Zrychlená srdeční činnost
  • Pokles krevního tlaku – může vést ke kolapsu

Pozor na infekci

Stane se, že v místě bodnutí či kousnutí se objeví infekce, převážně svědí-li kůže a postižený se škrábe, což naruší povrch pokožky a přes inklinované místo mohou do hlubších vrstev vniknout bakterie. Infekce způsobí citlivost a zarudnutí. Infekce se může šířit do několika dní i do jiných částí kůže, pak jde o docela závažný problém.

Onemocnění

Hmyz žijící v ČR většinou žádná vážná onemocnění nepřenáší, jen s výjimkou klíštěte – to nebezpečí představuje a ne malé. Pokud jste měli klíště a cokoliv se vám po zdravotní stránce nezdá, upalujte k lékaři. Po kousnutí hmyzem vám může až několik let zůstat na kůži hrbolek. Je to proto, že tělo udělalo kolem jedu obal, který brání cizí látce vstoupit do organismu. Postupně bude tělo s cizí látkou bojovat a odstraňovat ji – jsou případy, kdy pacienti mají i několik let na kůži výrůstek. Mnohdy si ani nejsou vědomi, čím je tento hrbolek na kůži způsoben.

Obrázek: pixabay.com

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.