Už po celá staletí se pěstuje máta, která je velmi aromatická bylinka. Známá je rovněž svými blahodárnými účinky zejména při špatném trávení, nachlazení či bolesti hlavy. Máta se pěstuje po celém světě jako koření i jako léčivá bylinka. Nejvíce účinná součást této bylinky je prchavý olej, který je složený s více než čtyřiceti různých složek. Asi nejvíce rozšířená a známá je máta peperná.
Příbuznými máty peperné jsou máta klasnatá a máta vodní. Po hrozně dlouhou dobu platilo, že vůně máty vzbuzuje lásku. Antické Řecko je známé tím, že ženichové v den svatby nosili mátový věneček. Máta se využívá pro posílení těla i ducha. Máta by určitě neměla chybět na žádné zahrádce! Dorůstá se výšky až 80cm. Obsahové látky máty jsou éterický olej s mentolem, třísloviny a flavonoidy, menton.
Pěstování máty
Máta není vůbec náročná na pěstování a zvládne to i začátečník. Vysévá se v březnu až květnu do pařeniště nebo do truhlíku, které můžete mít za oknem. Do záhonku mátu vyséváme až v dubnu nebo květnu. Máta miluje slunce, ale i polostín a potřebuje dostatek závlahy. Má ráda lehkou a humózní půdu. Mátu pepernou lze množit řízkováním.
Mátový sirup
Mátový sirup je výborný jak v zimě do čaje tak v létě do osvěžujících drinků. Přinášíme vám jednoduchý recept, jak si uvařit mátový sirup.
Ingredience
- 3 hrstky čerstvých mátových lístků
- 1 citrón nakrájený na kolečka
- 1 litr převařené vody – nechat vychladit
- 500g třtinového cukru
Postup
Mátové lístky opláchněte, natrhejte na kousíčky a vložte do hrnce. Přidejte na kolečka nakrájený citrón a přelejte 1l vody ve kterém jste za stálého míchání rozpustili cukr. Voda by neměla být vřelá, když ji budete nalévat na mátové lístečky. Nechte do druhého dne vyluhovat. Přelijte přes sítko nebo plátno do skleniček, které dobře uzavřete a skladujte v lednici.
Tip na léto
Mátový sirup, perlivá voda, drcený led, limetka a pár mátových lístků. Zaručeně nikdo nepohrdne osvěžujícím a voňavým nealkoholickým drinkem.
Fotografie publikována se svolením KEKO64 Photography/ FreeDigitalPhotos.net
Komentáře