Chléb u nás miljeme, tedy pokud se budeme bavit o poctivém domácím chlebíku. Moc ráda střídám různé mouky a přidávám semínka nebo měním tekutinu do chleba. Jednou použiji domácí kefír, jindy syrovátku nebo také pivo. Nic neprovoní domácnost lépe, než čersvě upečené pečivo a bylinky ze zahrádky. To mi určitě dáte za pravdu.
Podělím se s vámi o recept na tento malý bochánek. Peču menší bochníčky, protože ačkoli kváskový chléb chutná i čtvrtý den, tak čerstvý je nejlepší, už pro jeho křupavost. Proto raději peču menší bochánky a častěji.
V podstatě se moje recepty vždy liší malinko, a to použitím mouky, tekutiny a přidáním něčeho zajímavého (semínka, sušená cibule, česnek, vločky apod.)
Použité ingredience
- 200 g hladké špaldové mouky
- 100 g celozrnné špaldové mouky
- 1 menší kávová lžička soli, cukru, chlebového koření, olivového oleje
- 2 kávové lžičky mix drobných semínek nebo mletá semínka
- 65 g celozrnného špaldového kvásku (někdy dám i víc, používám pravidelně krmený kvásek rovnou z lednice)
- Maličko vody a hlavně PIVO (to, které máte rádi) množství piva pak řídím podle potřeby těsta
A jak dál?
Popravdě já se s tím moc nepářu. Žádné fáze nedělám, jako rozkas, autolýza, fermentolýza apod. Mám ráda věci jedoduché a takto mi to i léta funguje. Prostě vše vložím do mísy hnětacího robota a nechám ho konat svou práci, pouze dolévám tekutinu podle potřeby, když mi ujede ruka, přidám více mouky. Cílem je, aby vznikla hladká a pružná koule. Tuto přemístím do olejem vymazané mísy a během první fáze kynutí 2x až 3x těsto ponatahuji, každou hodinku.
Zhruba po 6-7 hodinách kynutí těsto vyklopím na pracovní desku, kterou lehce zapráším moukou. Vytvaruji bochánek (podle typu ošatky buď kulatý nebo oválný) a vložím těsto do ošatky a přikryju igelitem. Za hodnu už zapínám troubu, kde vkládám i litinový hrnec s poklicí. Nahřívám troubu na 240 stupňů asi 25 až 30 minut.
Zatím si opatrně vyklopím obsah ošatky a chleba ozdobně nařežu. I s papírem vkládám do rozpáleného hrnce, přiklopím poklicí a peču na 240 stupnů 10 až 15 minut, poté snížím telotu trouby na 180 stupnů a sundám poklici a dopékám. U těchto menších bochánků stačí 30 až 35 minut dopékání.
Upečený chléb nechat zcela vychladnout na mřížce. Pokud to tedy vydržíte. Nezřídka se za hodinu už do něj pustíme.
Komentáře