Kontraproduktivní cvičení, antioxidanty a živiny

To je takové cvičení, jak už samotný název prozrazuje, které v podstatě nemá moc význam :))

Buď člověk necvičí pravidelně nebo si to kazí jinak. Sice dře jako blázen, ale potom nedodržuje stravování nebo prolévá hrdlo o víkendu alkoholem a ponocuje.

Tělo, které člověk v týdnu namáhá potřebuje regenerovat. Potřebuje antioxidanty a živiny. Víc, než tělo toho, kdo necvičí. Malá rada pro vás:

1. Nikdy se s nikým nesrovnávejte (každý má jinou genetiku a stavbu těla)

2. Vždy bude někdo, kdo je před vámi i za vámi (nikdy nemějte pocit méněcennosti)

3. Výsledky nepřijdou za týden, dva ani za dva měsíce – chce to výdrž a měsíce i léta dřiny

Ale zpátky ke kontraproduktivnímu cvičení. Nemůžete dosahovat svých cílů pokud:

  • Nebude mít výdrž a nebudete cvičit pravidelně

  • Nebudete dodržovat stravu

  • Nebudete regenerovat

  • Nebudete mít dostatek spánku

  • Budete ponocovat a pít kvanta alkoholu

1 sklenička piva nebo vína je ještě OK – ne víc. Protože tělo potom musí vynaložit úsilí na odbourávání alkoholu a nemá dost energie na regeneraci a růst svalů – zhoršuje to růst a regeneraci svalstva. Alkohol potlačuje centrální nervový systém, který zpomaluje všechny funkce vašeho těla…to sportovec prostě nechce/nepotřebuje. Tudíž dřít jako kůň, abych si to potom zkazila je k prdu…no ne?

Sportovci, kteří konzumují alkohol dokonce krátce po tréninku, mají nižší míru syntézy bílkovin ve srovnání se sportovci, kteří nepijí vůbec. Syntéza bílkovin zvyšuje nárůst svalů a pomáhá při regeneraci. Co však sportovec opravdu potřebuje, jsou antioxidanty a zvýšená potřeba živin.

Při cvičení (těžké fyzické aktivitě) se zvyšuje oxidativní stres = nerovnováha mezi antioxidační kapacitou buňky a množstvím volných radikálů. Jednoduše řečeno, tělo sportovce produkuje během tréninku více volných radikálů. A čím drsnější trénink, tím větší oxidativní stres a tím větší potřeba doplnit antioxidanty a živiny.

Pokud tedy sportovec šidí své tělo na živinách a antioxidantech = kontraproduktivní cvičení (může čekat na výsledky jako blázen, ty se dostaví buď částečně nebo vůbec). Takové tělo bude strádat a nemůžeme hovořit o zdravém životním stylu a o tom, že má cvičení pozitivní efekt na organismus. Jedinou možností, jak zabránit poškození svého zdraví, je systematické použití potravinových doplňků, v tomto případě obsahujících antioxidanty. Řada výrobců sportovní výživy začala přidávat do proteinových doplňků vitamíny – ne náhodně a ne zbytečně…to však nestačí. Antioxidanty je potřeba doplnit i samostatně.

Antioxidanty POUŽÍVEJTE přinejmenším v období velmi intenzívního tréninku. A také v zimním období a především v případech, že žijete a trénujete v prostředí, které není zrovna nejčistší (smog). Jste-li aktivními sportovci a je vám okolo padesáti let, používejte antioxidanty nepřetržitě alespoň v základních dávkách.

Fotografie: Pixabay

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.