Balená voda či voda z kohoutku – Čemu dáváte přednost?

vodaVoda. Nejcennější tekutina celé planety. Dokážeme žít pár dní bez potravin, bez drahých věcí, ale voda a vzduch jsou nenahraditelnými společníky našeho života. V poslední době ale voda zažila velký boom. V čem to spočívá?

V přemnožených zdraví škodlivých bakterií, které vyvolávají průjem, bolesti břicha, nevolnost a další zdravotní komplikace. Proto mnoho z nás začalo skupovat balené vody s domněním, že je zdravější, než klasická pitná voda z kohoutku. Je tomu opravdu tak? Podívejme se na jednotlivá fakta.

Balená voda

Nastanou-li závažné problémy s dodávkou pitné vody, pak hygienici a příslušní úředníci okamžitě navrhnou doporučení, abyste pili balenou vodu. Ta zaručuje někdy až 100% jistotu kvality toho, že se v balené vodě nevyskytují žádné bakterie, znečištění. Co ale mnozí z nás neví je to, že zhruba 50 % balených vod pochází z vod z kohoutků.

Navíc balená voda je uchovávaná v plastových láhvích, které mohou uvolňovat chemické látky jako je bisfenol A, nebo BPA. Ty mají za následek vážné zdravotní komplikace jako je rakovina, porucha učení, soustředění, změna funkce imunitního systému a další.

Nicméně pro kojence je doporučena raději balené voda. Je to jen proto, aby se předešlo právě zdravotním komplikacím a vaše dítě nebylo vystaveno někdy až silným bolestem. Na druhou stranu ale neznáme člověka, který by pil pouze balenou vodu. Kromě zdravotních rizik, které mohou vzniknout při pravidelném pití balené vody, je to ničivý dopad na životní prostředí. Je to globální problém, který byť sice zná své řešení, nikdy se však plastu nedokážeme zbavit.

Pitná voda z kohoutku

Je-li kontaminace vody vyřešena, každý z nás automaticky přechází na klasickou vodu z kohoutku a to bez doporučení hygieniků, úředníků. Čím je to ? Za vším hledej peníze! Pitná voda z kohoutku je mnohonásobně levnější než balená voda a některým z nás i více chutná. Pitná voda z kohoutku musí splňovat přísná hygienická, zdravotní kritéria a my jim skoro 100% věříme. Ale poslední dobou čelí čističky odpadních vod problému zvaném léky. Léky jsou na bázi chemických látek, které se z odpadních vod těžko odbourávají. Neustálý přísun chemických látek a jejich kombinací způsobují velké starosti všem čističkám odpadních vod po celém světě. Musí se speciálně odbourávat drahými přístroji, a tedy cena pitné vody rapidně narůstá a množství klesá. Co je tedy zdravější? Balená, nebo pitná voda z kohoutku? Pro mnohé z nás je to stále pitná voda z kohoutku.

Fotografie publikována se svolením od Danilo Rizzuti Photography FreeDigitalPhotos.net

KOREKCE: Nikol Sotolářová

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.