Běhání jako součást života – 4. díl: Jak se stravovat při běhání?

BěhPravidelné běhání je prospěšné pro vaše zdraví, kondici, postavu, nestojí moc peněz a je pravda, že běhat se dá v podstatě kdekoliv. Běhání vás neomezuje věkem, prostředním ani časem. Ano to všechno již o běhání víte. Často ale zapomínáte na to, že i na stravě záleží, chcete-li začít běhat. Na běh musíte mít dostatek energie, aby nedošlo k rychlému nástupu únavy, po případně aby tělo nezačalo odbourávat potřebné svaly. Určitě nechcete přijít o svalovou hmotu. Pestrá a vyvážená strava je pro běžce velmi důležitá. Nestačí říct, že běžci by měli jíst především zdravě. Málokdo si totiž umí představit, co to vlastně znamená.

Platí, že běžec by měl konzumovat více cukrů na úkor tuků

Cukr – nemůžete si pod tím představit čokoládu, koblihy, donuty a sladkosti nýbrž složené cukry jako jsou těstoviny, rýže nebo brambory. Kromě toho, že jsou lehce stravitelné, mají složené sacharidy jednu zásadní vlastnost: ukládají se ve formě glykogenu do jater a svalů a tělo z těchto zásob kryje energetické výdaje. Což je pro vás, jste-li běžec výrazné plus.

Kolik jíst?

Nezáleží na tom, jestli jste běžec nebo ne. Vždycky platí, že je lepší a rozumnější jíst vícekrát denně menší porce. Pokud vaším jednoznačným cílem není zhubnout, můžete si dopřávat více jídla – rozhodně se ale nepřejídejte. Naopak chcete-li zhubnout, po běhání se hned „neodměňujte“, počkejte hodinu-dvě a teprve potom něco „zobněte“.

Pijte hodně vody

Pijte pravidelně, ne jen když se dostaví žízeň. Kromě vody jsou hodnotným přísunem tekutin i polévky, ovocné a zeleninové šťávy, sportovní nápoje nebo čaje, ideálně bylinkové. Pravidelný přísun tekutin je také důležitý pro zažívání a odvádění škodlivých látek z vašeho těla. Vyhněte se kávě a alkoholu – zbytečně váš organismus dehydrují.

Neběhejte na lačno

Pro někoho běhání s prázdným žaludkem po ránu nepředstavuje žádný problém, pro jiného přináší zbytečné potíže, které ho mohou od tréninku odradit. Ať se řadíte do první či druhé skupiny, zvažte, co je pro vás nejlepší. Vyhovuje-li vám běhat s prázdným žaludkem – klidně. Dělá-li se vám ale naopak nevolno, dejte si půl hodiny před během banán nebo menší množství ovesné kaše bez mléka.

Běhání není noční můrou, ba naopak – je to způsob, jak si pročistit hlavu, na chvíli zapomenout na každodenní problémy, být na chvíli jen sám se sebou. Pro někoho se běhání stane součástí života, jakousi „drogou“, bez které si svůj život nebudou moci představit. Rozhodně se nevyplatí běhání odsuzovat, protože stojí spoustu energie, silné vůle a odhodlání – běhání je životní styl a záleží jen na vás, jestli si ho zvolíte či nikoli.

Fotografie publikována se svolením Imagerymajestic Photography/FreeDigitalPhotos.net

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.