Jak přežít silvestrovské oslavy se psem

pes ve stresuRok se blíží ke konci a my se zase můžeme těšit na velkolepé silvestrovské oslavy a ohňostroje. Menší radost mají naší domácí mazlíčci. Většina z nich hluk nese špatně a způsobuje jim nemalý stres.

Jak pejska připravit aby Silvestr proběhnul hladce? Hlavně neřešte věci na poslední chvíli! Víme, že nadšení z nadcházejícího nového roku začíná už v prosinci a běžně se stává, že občas někde něco „bouchne“. Myslete na pohodlí vašeho psa už teď.

Mikročip je důležitý

V první řadě, se ujistěte, že je váš pejsek označen mikročipem, který je řádně zaregistrován spolu s vašimi aktuálními kontaktními údaji. Nejvíc psů se ztratí nebo uteče, když se vylekají hluku. S pomocí mikročipu, případně kontaktu na obojku psa snadněji najdete.

Uklidňující přípravky pomohou

K dispozici je celá řada zklidňujících přípravků, které můžete začít používat už teď, aby pes nezažíval šoky z náhodných výbuchů.

Jedním z nich jsou psí uklidňující feromony Adaptil. Jsou k dostání ve formě difuzéru nebo obojku. Doporučuje se zapnout difuzér doma alespoň 3 týdny před Silvestrem. Jeho účinek je možný podpořit obojkem, který zabezpečí pohodlí psa venku.  Je to bezpečná a přirozená metoda, která nijak neohrožuje zdraví psa, na rozdíl od silných tlumících léků.

Účinek feromonů můžete, u zvlášť bázlivých jedinců, doplnit přírodními zklidňujícími léky na bázi kaseinu, tryptofanu, lactia nebo vitamínů B skupiny. Jejich nástup účinku je pomalejší, proto je nutné podávat je minimálně několik dnů. Na zdraví psa ale nemají žádný negativní účinek.

Na Silvestra vyvenčete pejska, ještě než to vypuknepes na silvestra

V silvestrovský den se snažte pejska naposledy vyvenčit, když je venku ještě klid. Doma zavřete dveře, okna a zatáhněte závěsy, aby se dovnitř dostalo co nejmíň hluku, zapněte televizi nebo hudbu. Psovi poskytněte místo, kde se může schovat. Dejte mu tam jeho oblíbený polštář nebo deku, v místnosti nechte zapnutý difuzér Adaptil.

Hrajte si se psem, abyste odvedli jeho pozornost od ohňostrojů. Dejte mu novou hračku, nebo žvýkací kost, která ho zabaví.

Pokud nic nefunguje, nechte psa, aby se skryl a přečkal na místě, kde se cítí bezpečně a nesnažte se ho z úkrytu vytáhnout. Nikdy psa netrestejte za jeho chování v důsledku stresu. Nesnažte se ho ani utěšovat. Obyčejně to celou situaci zhorší.

S používáním feromonů i přírodních zklidňujících léků můžete pokračovat i po novém roce. Než se pes úplně uklidní a hluk ustane.

Autor článku:  MVDr. Michaela Oravská

Fotografie publikována se svolením Ambro, Witthaya Phonsawat Photography/FreeDigitalPhotos.net

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.