Jedno kafe, prosím!

kava1Právě dnešní den, 1. říjen, se označuje jako mezinárodní den kávy. Protože kafe je velmi oblíbený nápoj v mnoha zemích světa, je dobré o něm něco vědět.

Etiopie, domov kávy

Vypráví se legenda, podle které začala celá historie kávy právě někde v Etiopii. Pastýři zde jednoho dne pozorovali své kozy a nerozuměli tomu, co se s nimi dělo. Ony totiž pojídaly kávové bobule a poté začaly skotačit a „tančit“. Byl to účinek kofeinu na organismus koz.

Protože kozy jedly kávové bobule, dlouho poté kávu jedli i lidé, nebyl to nápoj, jako známe dnes.

V Africe se navíc vymyslel způsob, jak využít kávové bobule coby zásobu energie – když se smíchaly s tukem, vznikl produkt připravený ihned ke konzumaci.

Islám

Byl to Islám, kdo napomohl popularitě kávy. Byl zde vyhlášen zákaz alkoholu, káva se jako nápoj akceptovala.

Kde se pěstují kávovníky?

Bobový pás (Bean belt) je oblast mezi obratníkem Raka a Kozoroha a právě zde roste veškerá káva na Zemi. Je to nejteplejší oblast na Zemi a je pro pěstování kávy nejvíce vhodná. Během roku jsou zde minimální výkyvy teplot. Mezi státy pěstující kávu, které zároveň náleží tomuto pásu, patří Etiopie, Zimbabwe, Zambezi, Vietnam, nebo Costa Rica a Guatemala.

Co obsahuje kávové zrno?kava

Jedno kávové zrno obsahuje 1300 nejrůznějších látek, které dodnes věda neumí pojmenovat. Pražení přináší až 800 příchutí, je tedy potřeba minimálně 800 jednotlivých složek.

Kávové zrno v sobě skrývá spoustu známých složek, jako jsou uhlovodany, voda, bílkoviny a tuky, minerální látky, kyseliny, kofein a aromatické látky – ty se vytváří hlavě procesem pražení.

Káva s mlékem?

Dnes bychom tuto kombinaci označili jako „latté“. V roce 1600 začal do kávy přidávat mléko francouzský lékař. Jeho činem se inspiroval celý svět.

Káva je dnes opravdu hit mnoha lidí. Podle statistik se denně vypije přes dvě miliardy šálků kávy. Statistiky také tvrdí, že na světě roste až 15 miliard kávovníků mnoha odrůd na mnoha místech – avšak v již zmíněném bobovém pásu.

A co vy? Už jste si dali dnes šálek kávy? Jestli ne, neváhejte. Káva vás povzbudí, zvýší aši pozornost a příznivě zapůsobí na váš krevní oběh.

Obrázky: Fotografie publikovány se svolením Author: cup of coffee a coffee grinder by petr kratochvil. http://all-free-download.com/free-photos/

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.