Krása nedotčených Karpat

KarpatyKarpaty patří mezi rozsáhlé pohoří od východní po středí Evropu. Spojuje státy Ukrajinu, Slovensko, Polsko, Českou republiku, Maďarsko, Srbsko, Rumunsko a možná vás překvapí, ale poté navazují na Alpy. Je to nádherné, nedotčené pohoří skrývající nejednu přírodní krásu.

Víte, který je nejvyšší bod Karpat? Nachází se u východních sousedů a je to Gerlachovský štít. Název Karpaty vznikly z albánského slova Karpat, což v překladu znamená kámen. Avšak Karpaty nejsou jen kamenité pohoří, jsou to smaragdové lesy, léčivé minerální prameny, nespočet barevných luk a pastvin, divoké tundry.

Vihorlatské vrchy

Tato oblast je oblastí divokostí, rozmanitostí, nedotčeností. Nachází se na hranici Slovenska s Ukrajinou a jedná se o nejdelší oblast Vihorlatských vrchů. Mezi nejoblíbenější turistická místa jsou Mořské oko, Vihorlat, Sninský kameň. Pokud vám to stále nic neříká, určitě jste někdy slyšeli, nebo i navštívili Zemplínskou Šíravu. Kdysi hodně navštěvované turistické místo nabízelo přírodní koupání, relaxaci v místních lázních, dlouhé procházky přírodou. I když Šírava není tím místem jako dřív, stále má co nabídnout. Nejen turistiku, ale i úžasné víno, které se táhne podél pohoří.

Nesamovyte

Nesamovyte je jedno z největších jezer nacházejících se v ukrajinských Karpatech. Je skryto mezi skalnatými, dlouhými pohořími s nadmořskou výškou 1750 m nad mořem a v zimě zamrzne. Svým tvarem připomíná Antarktidu, ale žádné ryby, či žáby v něm nenaleznete. O tomto jezeru se vypráví několik legend. Jedna z nich je taková, že když do jezera hodíte kámen, voda začne „vařit“ a vytvoří se mraky, kroupy, mlhy, které ztrestají špatné lidi. Od Nesamovyte, zhruba 4 km daleko, jsou nádherné vysokohorské vodopády zvané Prutetski.

Bílé Karpaty

Bílé Karpaty tvoří přírodní hranici mezi Českou a Slovenskou republikou. V roce 1996 byly vyhlášeny za chráněné území v rámci programu MAB, známější pod názvem UNESCO. I když nenabízejí krásnou vysokohorskou turistiku, jako je Gerlachovský štít, nabízí nám něco cennějšího, jako jsou minerální prameny a skanzeny.  Každý z nás určitě zná nejznámější minerální vodu Vincentka, či muzeum ve Valašských Kloboukách, Bojkovicích. Karpaty nejsou jen úžasné, historické, nedotčené pohoří, ale i rozmanitá fauna a flóra.

Obrázek: pixabay.com

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.