Něco z psychologie: Efektivní učení

učení bděleUž od malička se učíme novým věcem. Nejdříve jsme se museli naučit chodit, mluvit. Jako děti jsme se pak učili různé říkanky a písničky. Čím jsme starší, tím více nového poznáváme a tím víc se musíme učit. Nyní se ale nebudeme zaměřovat na každodenní učení se novým věcem, ale podíváme se pod pokličku tomu, jak se učit nové znalosti nejen na zkoušky!

Položte si pár otázek

Pokud je před vámi náročná zkouška na vysoké, čekají vás státnice nebo maturita, nebo jiný těžký test, vyhodnoťte si situaci před tím, než se začnete učit. Odpovězte si na pár jednoduchých otázek: Kolik času bych měl/a učení věnovat? Stačí mi hodina, dvě, nebo potřebuji učení rozložit na celý týden? Potřebuji více času proto, že si potřebuji udělat výpisky, nebo musím přečíst nějakou knihu? Musím se naučit něco, co mě nebaví, nebo mi to nebude dělat žádný problém? Pokud zvládnete zodpovědět nejen tyto otázky, budete mít nakročeno k úspěchu. Je totiž dobré předem si vše promyslet.

Každý se učíme jinak

Pamatujte na to, že styl, kterým se efektivně učí vaši kamarádi, nemusí sedět i vám. Vyzkoušejte si sami, jak se vás bude dobře učit nová látka. Někdo to potřebuje zákonitě slyšet, jiný si potřebuje dělat výpisky, další si potřebuje látku přeříkávat. Někomu vyhovuje naprosté ticho, ostatní si musí pustit rádio nebo relaxační muziku jako kulisu. Záleží také na denní době. Ne každému se učí dobře ráno a ne každému vyhovuje večer. Vyzkoušejte všechny možné varianty a uvidíte, co bude nejvíce vyhovovat právě vám.

A jak to dělat efektivněučení spí

Jestli vás čeká naučit se do několika předmětů, rozhodně je nemíchejte. Stres před zkouškou způsobí, že se budete snažit udělat toho co nejvíce za co nejkratší čas, ale pozor! Tento přístup je velmi neefektivní. Sice toho stihnete přečíst více, více toho podtrhat nebo vypsat, ale mnohem lepší je udělat jen jedny výpisky a přečíst jednu knihu, za to ale pořádně. Když během chvilky totiž skočíte z jedné látky do druhé, budete mít v hlavě velký zmatek a ve výsledku si stejně nic nezapamatujete.

Velmi důležitou součástí učení jsou i přestávky a dopřání si nějaké svačinky. Nejlepší je při velké psychické námaze dodat tělu cukr, což je nejrychlejší přísun energie. Pokud nejste na sladké, pomůže vám na chvilku relaxovat nebo jít na procházku. Osvěžíte tak mysl a připravíte ji pro další nával nových znalostí.

učení čtenímOpakovat, opakovat, opakovat

Pokud už jste se zvládli něco naučit, rozhodně nečekejtena samotnou zkoušku. Je dobré dát si den či dva pauzu a pak se k naučenému učivu vrátit a zopakovat si ho. Je totiž dokázáno, že opakováním se prodlouží doba, po kterou si danou věc budete pamatovat a taky je dokázáno, že opakováním se vaše znalosti zkvalitní!

Těchto pár rad vám může pomoci zlepšit se v učení, ovšem možností, jak zefektivnit učení, je mnoho. Je na vás, abyste hledali ten nejlepší způsob jak se učit, jak relaxovat a jak si látku udržet v paměti co nejdéle.

Fotografie: Learning, Learning a Reading a Book Author: CollegeDegrees360 licencovány pod CC BY 2.0./ flickr.com

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.