Váš nový, zvířecí člen rodiny se u vás začíná zabydlovat, vaše výchova pokračuje směle kupředu a zaznamenáváte jisté pokroky, ze kterých se těší celá rodina. Jenže – někdy nastanou situace, kdy se králíček nějak chová či vydává zvuky, kterým nerozumíte. A jelikož králíček neumí mluvit, aby vám řekl, že se mu něco nelíbí, nebo že je nespokojený, vydává zvuky jako například skřípání zvuků, splašeně lítá po pokoji či jen tak nehybně leží – králičí řeč. Pokud nevíte, co se vám králíček daným chování snaží naznačit, pokračujte ve čtení, kde se dozvíte, jak s vámi králíček svou „králičí řečí“ vlastně komunikuje.
Očichávání
Králíček se řídí pomocí pachů, proto je zřejmé, že si všechno musí řádně očichat. Očichávání ale bere i jako formu pozdravu, zvláště s jiným králíčkem – máte-li králíčků více, jistě jste si tohoto zdravícího rituálu všimli. Králíček také očicháváním zjistí, zda patříte do rodiny, či zda jste úplně někdo nový.
Olizování
Jakmile se dostanete do fáze, kdy vás králíček začne olizovat, radujte se – znamená to, že vás má váš králík rád, projevuje vám náklonnost a věří vám.
Králíci věnují olizování spoustu času, zvláště mezi sebou. Jsou to velice družná zvířátka a tato věc k nim prostě patří. Někdy ale olizování může znamenat i fakt, že králíčkovi chybí sůl, kterou získává právě z vašeho těla. V tuto chvíli je nutné králíčkovi do klece pořídit například minerální kámen či rovnou čistou sůl, kterou koupíte v každém zverimexu.
Panáčkování
Králíčci jsou hrozně zvědavá stvoření. Jakmile uvidíte svého králíčka panáčkovat, znamená to, že se rozhlíží, chce mít větší přehled nebo chce vidět tam, kaz ze sedu prostě nevidí. Panáčkování je velice roztomilá činnost, kterou většina chovatelů přímo zbožňuje, proto své králíčky tomuto cviku učí za pamlsek. Panáčkování je pro králíky přirozené chování.
Značkování
Králíci jsou teritoriální zvířata. Každý králík si chrání „to svoje“. Aby dal ostatním králíčkům – máte-li jich více – či dokonce i vám najevo, že tohle území je jen jeho, značkuje si ho. Králíci ke značkování používají svoje bobečky a moč a hlavně žlázy pod bradou. Značení pak probíhá tím, že králíček otírá bradu o věci, které si nárokuje a které patří do jeho teritoria. Značkování pomocí žláz pod bradou nezapáchá a tak s tím nebývá problém. Mnohem horší je značkování močí. Zvláště v pubertě králík ještě více zdivočí, začne značkovat úplně všude a může vám to doma začít nepříjemně zapáchat. Vhodným řešením je kastrace.
Hrabání
Králíci hrabání milují. Ve volné přírodě ho používají k vyhrabávání nor a i
když doma v kleci žádnou noru hrabat nemusí, tento jejich přirozený instinkt jim zůstane. Když králíček začne v kleci hrabat, může to znamenat, že se chce jít proběhnout. Hrabe-li v záchůdku, dává vám tím najevo, že mu příliš nevoní nebo mu nevyhovuje podestýlka. Ideální je, když králíčkovi vyhraníte prostor, kde si bude moci dosytosti hrabat – postačí krabice s pískem a vhodné místo, kde vám nebude vadit, že písek lítá všude možně.
Vyskakování
Jakmile váš králíček splašeně běhá po pokoji, sám od sebe vyskakuje a různě poskakuje, znamená to, že je spokojený a má radost. Pozorovat králíčka při takové aktivitě je velice zábavné a úsměvné.
Zvukové projevy králíka
Vrzání zubů
Když králíčka hladíte a je mu to opravdu příjemné, můžete zaslechnout, jak jemně vrže zoubky. Je to obdoba kočičího vrnění. Králíček tak dává najevo, že je mu to příjemné.
Skřípání zubů
Oproti jemnému vrzání při hlazení, které je skoro neslyšené, skřípání určitě uslyšíte. Králíček dává najevo, že ho něco bolí. Často se při tom chová apaticky. Pokud takovou kombinaci chování zpozorujete, navštivte s králíčkem veterináře
Pištění
Zejména u malých králíčků můžete zaslechnout pištění, když je berete do rukou. Znamená to, že má králíček obrovský strach.
Fotografie publikována se svolením SOMMAI Photography/FreeDigitalPhotos.net
Komentáře