Postup – jak si doma vypěstovat mátu

Postup – jak si doma vypěstovat mátuMáta je ideální bylinou k vypěstování pro začínající zahrádkáře. Poměrně rychle zakoření, roste a nepotřebuje příliš světla. Níže jsme pro Vás v bodech připravili postup na to, jak si doma vypěstovat mátu.

1.   Nezačínejte od semene

Jako začínající zahrádkář si pomozte tím, že nebudete s pěstováním máty začínat od semene, ale od malé rostlinky, kterou vsadíte do připravené půdy. Vyvarujete se tak tomu, že Vám semínko nevzejde z důvodu, že jej „utopíte“ (máta potřebuje vysokou vlhkost půdy a začínající zahrádkáři mohou sklouznout k tomu, že to se zaléváním přeženou), plus již od začátku budete mít představu o tom, jak se rostoucí bylince daří.

2.   Připravte odpovídající podmínky

Máta je plazivá, rychle rostoucí bylina, která potřebuje dostatek místa. Již na začátku ji tedy pořiďte květináč o průměru 17 – 25 cm (pokud budete rostlinu pěstovat venku, tak zvolte raději větší květináč, pokud ji budete pěstovat doma, můžete zvolit menší průměr).

Na co nezapomenout

  • Máta nemá příliš ráda intenzivní světlo, umístěte ji tedy ideálně tam, kde se ji dostane slunečního svitu ráno a večer.
  • Jak jsme již uvedli výše, mátě prospívá vysoká vlhkost půdy. Počítejte tedy s „intenzivním“ zaléváním. Vhod určitě přijdou květináče s otvory na dně, které je možné umístit do podložky s vodou.
  • Zeminu, v níž budete mátu pěstovat, kupte v zahradnictví. Do této (kvalitní) zeminy přesaďte i bylinky, které koupíte např. v supermarketu.

3.   Bylinu je třeba „krotit“

Mátě rostou rychle kořeny a rozrůstá se do šířky (je to plazivá rostlina), proto není rozumné ji sadit do volného prostoru. Jestliže tuto bylinu pěstujete v květináči, je prostor pro kořeny pevně daný (jen opravdu nešetřete na květináči a kupte dostatečně velký). Jednotlivé části „nadzemní“ části rostliny můžete usměrňovat buď nějakým kolíčkem, po kterém se rostlina bude plazit, případně mátu zastřihovat tak, aby se Vám příliš „nerozlezla.

Mátu je také vhodné pravidelně zastřihávat, aby Vám nerozkvetla, čímž prodloužíte dobu, po kterou budete moci užívat lístky této byliny.

Máty se nemusíte bát

Máta je poměrně odolná bylina, která Vám odpustí „menší prohřešky“. Díky rychlosti růstu je také vhodná pro začínající a méně trpělivé zahrádkáře. Svůj zahrádkářský talent můžete tedy bez obav rozvíjet právě pěstováním máty. Takže, hurá do toho!

Připraveno ve spolupráci s webem Florapack – prodejcem zahradnických potřeb

Obrázek: pixabay.com

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.