puzzlePuzzle mají za úkol bavit a zároveň rozvíjet schopnosti a logické myšlení. Poskládat totiž obraz, který je rozkouskovaný třeba na tisíc kousků, není vůbec jednoduché. Chce to trpělivost a zručnost.

Historie

Puzzle, malé dílky velké skládačky, jsou dnes běžně k dostání nejen v hračkářství. Dříve byly určeny pouze dětem z vyšších společenských vrstev. To hlavně kvůli tomu, že se vyráběly ručně a byly tak velmi drahé. Děti z nižších společenských vrstev se k této hračce dostaly až ve 20. století, kdy ruční práci nahradily stroje.

Přesný původ se určuje jen těžko, ale první zmínky jsou až ze starověké Číny. Tehdy se puzzle však trochu lišily od těch dnešních – není to nic zvláštního, každá věc v průběhu tak dlouhé historie mění podobu.

Světová záležitost

Nejen české děti, nýbrž děti celého světa se mohou setkat s touto dnes již velmi oblíbenou skládačkou. Jak bylo řečeno, první zmínky sahají do daleké historie tisíce kilometrů od nás vzdálené země – až do Číny.

Zábava na hodiny

Puzzle nejsou jen pro děti, složitější obrazy mohou zabavit i celou rodinu nebo partu přátel. Můžete začít u těch nejjednodušších skládaček, které tvoří jen pár desítek dílků a postupně hledat nové výzvy v podobě složitějších obrazů roztříštěných na tisíce dílků!

Zajímavosti

Hlavní zajímavostí je, že slovo „puzzle“ pochází z angličtiny a my, Češi, ho vyslovujeme špatně. Naše zkomolenina „pucle“ se však ujala a dnes snad nikdo neví, že máme špatnou výslovnost. Zkrátka – slovo jsme sice zkomolili, význam se ale zachoval.

Další zajímavý fakt je počet dílků, ze kterých lze skládat obraz. Běžně se prodávají skládačky o 500, 1000, nebo i 5000 dílcích. Ti zdatnější a odvážnější si mohou troufnout najít v obchodech puzzle i o 10 000 dílcích.

Ty největší puzzle světa jsou dnes puzzle, jejichž obraz tvoří divočinu. K jeho složení je potřeba neuvěřitelných 33 600 dílků. Po zdolání této výzvy si můžete do pokoje pověsit téměř 6 metrů dlouhý výjev džungle s tygrem, slonem, žirafou a dalšími zvířaty.

Fotografie publikována se svolením Author: libni License: Public Domain Dedication http://all-free-download.com/free-photos/