Když se narodí miminko, začíná něco nového. Už nic není takové jako předtím a celý svět se točí jen kolem mrňouse. Maminka se učí zacházet s miniaturním tělíčkem a miminko si pomalu zvyká na to, že už není v bezpečí bříška maminky a je vydáno na pospas velkému světu.
Když se dítě narodí, je jako čistá, nepopsaná kniha a je jen na nás, abychom do ní vepsali šťastný příběh s dobrým koncem. Je až obdivuhodné, co se dokáže dítě naučit za pouhý rok života. A aby se mohlo učit a tedy i vyvíjet, musíme mu k tomu vytvořit inspirativní prostředí.
Touha učit se
Hned po porodu dokáže miminko rozeznat hlas matky a následně i svých nejbližších. I když ještě neovládá své tělíčko a ruka, noha ho neposlouchá, bedlivě prohlíží vše kolem sebe. Touha po poznání je tak silná! Od začátku dokáže dítě vnímat barvy, a proto bychom měli dbát na to, aby hračky, s nimiž si bude děťátko hrát, byly pestrobarevné a tím i inspirující. V dnešní době už je obrovský výběr právě hraček pro nejmenší děti.
Kde se schovala hračka?
V prvním roce života se dítě adaptuje na svět a poznává okolí svými smysly. Toto období bývá také označováno jako období senzomotorické inteligence. Velice důležitá je interakce mezi matkou a dítětem. Neustálá komunikace a kontakt naplňuje dítě pocitem, že je bezvýhradně milováno a jedině tak z něho může vyrůst jedinec se zdravým sebevědomím. V senzomotorickém období vnímá dítě jen věci, které vidí. Například když mu při hře nejprve ukážete hračku a poté ji ukryjete před jeho zrakem, myslí si, že hračka přestala existovat. To je pak radosti, když se hračka znovu objeví!
Novorozenec a batole, disponuje velice silným úchopem, zvládne tedy udržet lehké hračky, jako například chrastítka, která mu pomáhají rozvíjet koordinaci pohybů a zlepšovat povědomí o prostoru. Je velice důležité, aby byly tyto první hračky z lehkého materiálu. Dítě pohybuje ručkama velice nekoordinovaně a ne zřídka se stává, že se hračkou uhodí do hlavy.
Miminko rozezná předměty do vzdálenosti zhruba pětadvaceti centimetrů. Vzdálenější nebo bližší věci vidí rozmazaně. Proto je právě tato vzdálenost ideální pro ukazování hraček nebo komunikaci s dítětem.
Pozitivně vnímá dítě i zvuky, které však nesmí být ostré a náhlé. Je dokázáno, že miminka uklidňuje monotónní zvuk, který připomíná dítěti pobyt v bříšku maminky, proto mluvte na dítko klidným a vyrovnaným hlasem. Velice výborné pro vývoj nejmenších jsou i zvukové hračky. Také zde platí, že hračky nesmí vydávat ostré zvuky a nesmí být ani příliš hlasité, aby nepoškozovaly jemný a citlivý dětský sluch.
Ideální jsou závěsné kolotoče nad postýlku. Tím, že si je dítě se zájmem prohlíží a otáčí se za nimi, zlepšuje držení hlavičky a zrakové schopnosti. Postupem času můžeme dítě pokládat na bříško a ono bude intuitivně zvedat hlavičku, čímž bude docházet k zesílení a zlepšení držení hlavy.
Paci, paci, pacičky
Až bude dítě větší a dostane své pohyby dostatečně pod kontrolu, začne napodobovat svět. Již dostatečně chápe, že se nic neděje bezdůvodně a všechno má své následky. Proto je ideální čas začít s oblíbenou hrou paci, paci, pacičky.
Nemusíte mít doma hračkárnu
Mějte na paměti, že méně je někdy více. Opravdu není důležité, aby mělo dítě kdejakou hračku, která se objeví na trhu. V tomto případě dbejte na kvalitu, ne na kvantitu a pořiďte dítku kvalitní hračky, které mu budou nápomocny v rozvoji.
Hračky pro nejmenší by měly rozvíjet zrak, sluch, hmat a jemnou motoriku dítěte. I když hračkárny doslova praskají ve švech, rozmanitými vymoženostmi moderní doby nezapomínejte, že nejlepší hračkou pro dítě jste vy. Žádná hračka totiž nenahradí lidský kontakt a lásku, proto věnujte svému dítku velkou pozornost, jedině tak se bude zdravě rozvíjet.
Komentáře