Svátky jara, ale taktéž Velikonoce

VelikonoceSvátky jara jsou u nás slaveny již tento víkend, přesněji neděle a Velikonoční pondělí. Tento svátek se slaví na památku vzkříšení Ježíše Krista. Nicméně  v moderním světě se pomalu ztrácí tento pravý význam a upřednostňuje se nový způsob oslavy, jako je hodování lahodného alkoholu, pojídání sladkých vajíček, či zajíčků, ale i okoupání se v ledové vodě a v neposlední řadě si koledníci vykoledují penízky.

Svátky jara se odvozují od názvu Eostre, pocházející z Anglo – saského významu bohyně jara. Období jara je velice krásné, voňavé, barevné. Nicméně k těmto svátkům patří tradice v podobě barvení vajíček, výroba zajíčků, pomlázky, pečení beránka, ale i pust.

Velikonoční vajíčka

Věděli jste, že ve středověké době byly vajíčka zakázaná v postní době? Bylo to proto, že vajíčka snesená v této době, byly symboly nového života a plodnosti.  Mnoho tradic ale i zvyklostí se tedy tvořily kolem kraslic. Barvení vajíček je do jisté míry umění, kdy za pomocí pastelek, voskovek a jiných dekoračních pomůcek se vytváří až neuvěřitelná díla. V některých zemích se tyto vajíčka schovávají po zahradě, a děti je musejí najít.

Co znamenají barvy na vajíčkách?

Určitě bychom neuvažovali, kterou barvu máme použít na vajíčko a čím ho ozdobit. Je to jen na naší fantazii a možnostech. Ale v některých zemích je jasně dáno, co která barva na vajíčku znamená. Například v Řecku, Blízkém východě jasně červené vajíčko znamená krev Ježíše Krista, v Německu zelené vajíčko znamená zelený čtvrtek. Nejkrásnější a nejdražší vajíčka pocházejí z Polska a Ruska, kde byly malovány, zdobeny zlatem, ale i stříbrem.

Velikonoční zajíčci

Co myslíte, co znamená symbol zajíček, či králíček? Ten, kdo si myslel, že je to plodnost, tak má pravdu. Od pradávna je právě zajíček, či králíček považován za tento symbol. Tato tradice pochází z Německa, přesněji z příběhu, který vyprávěl o velikonočním zajíčku, který byl schován, a děti ho musely najít.

Dnešní Velikonoce

Poslední dobou se ale pravý význam Velikonoc ztrácí. Popravdě nedivím se. Jednak křesťanství upadá, lidí jsou více pracovně vytížení, mládeži jde spíše o to, kolik získají peněz. Je to tedy jen na nás, zdali chceme slavit tyto požehnané, ale i jarní svátky.

 

Fotografie publikována se svolením Rattikankeawpun Photography FreeDigitalPhotos.net

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.