Těhotenství týden po týdnu aneb proč je osvěta důležitá?

Těhotenství je obdobím, na které se soustředí každá žena. Biologické hodiny a fyziologické procesy to tak zařídily, aby vlivem hormonů své mateřství přijímaly kladně, s pokorou a radostným očekáváním nového života. Sem tam se sice najde výjimka, která své těhotenství akceptovat nehodlá a ukončí ho umělým přerušením. Takových matek ale naštěstí i vlivem antikoncepce rok od roku ubývá, a proto se gynekologické ambulance těší velkému počtu budoucích maminek.

V této době již prakticky vymizela neplánovaná těhotenství, o nichž by budoucí maminka neměla tušení. Díky osvětě dnes těhulky detailně vědí, co je čeká a nemine a většina z nich své těhotenství prožívá intenzivně s erudicí na úrovni téměř medicínské. Díky portálu Modrý koník a jeho aplikacím Těhotenská kalkulačka a Těhotenství týden po týdnu, si bude jistá „v kramflecích“ každá maminka.

První trimestr umí potrápit

Jednotlivé týdny těhotenství najdete detailně popsané na zmíněném webu Modrykonik.cz. Pracují s fází vývoje 40 týdnů, od shluku buněk, po živorodé miminko. Nastávající maminka se může každý týden seznámit s tím, co se v jejím těle děje.

V prvním trimestru, který trvá od prvního do třináctého týdne, si většina žen projde změnou pocitovou. Dojde k ranním nevolnostem, bude se cítit unavená, bude citlivější na pachy a může cítit nepříjemnou bolest na prsou. Kromě toho žena nejspíš dojde k lékaři, aby těhotenství potvrdil, a absolvuje prvotrimestrální screening.

Kdy se vrátí energie?

Druhý trimestr je pro ženu ten nejpříjemnější. Odeznívají ranní nevolnosti a přichází období, kdy žena zažívá nebývalou vlnu energie a je schopná veškerých aktivit. Mezi 20. a 22. týdnem se provádí takzvaný velký ultrazvuk. Mezi 24. a 28. týdnem žena podstupuje test na případnou těhotenskou cukrovku.

Poučená matka = klidná matka

Třetí trimestr se počítá od 27. do 40. týdně těhotenství. Žena už je poměrně značně zakulacena a aktivní pohyb jí začíná dělat těžkosti. Dobrou zprávou je ale fakt, že obecně od 28tt jsou schopni při předčasném porodu lékaři udržet dítě při životě, od 33tt už jde o situace, které by na nedonošeném dítěti neměly zanechat žádné následky. Za plně donošené se dítě považuje od 37tt. Fyziologický porod se počítá na termín 40tt. Modrý koník přináší rešerši týdnů po týdnu z hlediska vývoje, růstu, medicíny i případných rizik. Informace, které nastávající maminka touto formou získá on-line v pohodlí domova, jsou pro její klid a vzdělanost skutečně k nezaplacení.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.