Číslo 134340 by se mohlo jevit jako číslo člověka trpícího pobytem v ghettu. Toto číslo má ovšem jiný význam. Je to oficiální označení trpasličí planety, Pluta. Když ho roku 1930 objevil Cylde W. Tombaugh, astronomové ho zařadili mezi planety. Toto označení Pluto ztratilo roku 2006 a toto těleso se začalo označovat jako trpasličí planeta nebo plutoid.
Proč jméno Pluto?
Objev Pluta vyvolal nadšení světového měřítka. Když se začalo mluvit o jménu tělesa, jednoznačně mělo právo vybrat název středisko, Lowellova observatoř, kde byl objev učiněn. Observatoř dostala nespočet návrhů jako Odin, Persephone, Erebos, Atlas nebo také Prometheus. Všechny návrhy byly však zamítnuty a hlasovalo se nakonec ze třech návrhů, kterými byli Minerva (římská bohyně moudrosti), Cronus (anglický přepis jména jednoho z Titánů) a Pluto (římský bůh podsvětí). Název Minerva však už nesla planetka (93) Minerva, proto zbyly dva návrhy.
Hlasování vyhrálo Pluto. Byl to návrh jedenáctileté školačky Venetie Burneyové z Oxfordu.
Jméno se veřejnosti líbilo a podle něj bylo pojmenováno několik dalších věcí, jako například pes Pluto z dílny Walta Disneyho nebo chemický prvek plutonium.
248
Zatímco naše Země oběhne kolem Slunce svoji dráhu za jeden rok, Plutu to trvá 248 pozemských let.
Odborníci jsou schopni dráhu Pluta předpovědět na několik milionů let dopředu, ovšem lze těžko předvídat, jak se jeho dráha změní za 20 milionů let, jelikož je Pluto velmi náchylné i na malé změny a je citlivé na nejrůznější vlivy vesmíru.
Opět planeta?!
Jak bylo řečeno, Pluto ztratilo označení planety roku 2006. V USA se ovšem letos v říjnu otevřela debata o tom, zda by nemělo být opět považováno za planetu. Místo osmi planet bychom jich tak měli opět devět.
Američané doufají v jeho znovu zařazení mezi planety na základě nových dat, která má pořídit sonda New Horizons. Zatím to není stále oficiální, ale některé americké zdroje již hlásají, že máme opět devět planet.
Fotografie publikována se svolením Stuart Miles Photography/FreeDigitalPhotos.net
Komentáře