Spousta lidí se domnívá, že core trénink se zaměřuje pouze na vypracování břišních svalů, což je samozřejmě omyl. Core se vztahuje k svalům trupu v oblasti hrudní a krční páteře, beder, pánve a kyčlí. Tak zvaný LPHC komplex: lumbo-pelvic-hip complex. Jedná se o zhruba 29 svalů, které stabilizují a zajišťují kontrolu nad veškerými pohyby.
V podstatě jde o speciální trénink, který je zaměřen na zpevnění středu těla. Z této oblasti jsou totiž iniciovány veškeré pohyby těla a právě zde se nachází „těžiště“. Přestože se to nezdá, pevný trup se podílí na podání vysokého sportovního výkonu. Ne nadarmo se tento typ tréninků začleňuje do kondiční přípravy fotbalistů a jiných výkonných sportovců.
Primární cíl core tréninku
Hlavním cílem core tréninku je tedy jak jsme již prozradili zpevnění středu těla. U tohoto typu tréninku dochází k posilování hlubokého svalového systému. Tedy svalů, jež při běžném posilování příliš nezapojíte. A v čem tkví hlavní bonus core tréninku? Toto cvičení se nevyplácí opomíjet, protože pomáhá preventivně předcházet zraněním u jakéhokoliv sportovního výkonu, bolestem v zádech a zajišťuje lepší držení těla.
Pro koho je core trénink určen?
Core trénink je vhodný pro muže, ženy a všechny věkové kategorie. Většinou se využívá statická cvičení, jež jsou prováděná ve výdrži od 15 do 60 sekund. Tyto cvičení vedou k zapojení hluboko uložených stabilizačních svalů a vhodnými pomůckami jsou gymnastické míče, balanční podložky, bosu, TRX a ovevrbally. Ovšem existují cviky, kde vám stačí jen obyčejná podložka. Tyto cviky jsou vhodné i jako rehabilitační. Samozřejmě existuje řada cviků od klasických po dynamické core tréninky.
Bonusy core tréninku
Díky zařazení tohoto tréninku do vašeho programu dochází k odstraňování různých svalových disbalancí, bolesti zad, k obnovení správného držení těla, zvýšení pohyblivosti a kondice. Pro lepší představu vkládám video se cviky, které zvládnete i v pohodlí domova bez jakýchkoliv pomůcek.
Obrázek: pixabay.com
Komentáře