Co je ječné zrno a koho nejvíce trápí?

ječné zrnoJečné zrno není na pohled nic pěkného a dokáže pěkně bolet, přesto naštěstí nepředstavuje v drtivé většině případů zdraví nebezpečnou komplikaci. Jde o zánět mazové žlázky u některé z řas na očním víčku. Pokud máte tedy neustálý pocit cizího předmětu v oku, který vás tam řeže a nepříjemně tlačí, možná i vás postihlo ječné zrno.

Jde o ječné zrno?

Ječné zrno se může objevit ze dne na den. Nejdříve vás bolí víčko, máte nepříjemný pocit při mrkání a neopustí vás pocit, že v oku máte řasu, písek či jiný nepořádek. Až ale ječné zrno propukne, cítíte otok očního víčka, místo je zarudlé, bolavé, můžete se setkat se zvýšeným slzením oka. Často je ječné zrno doprovázeno celkovou bolestí hlavy.

Může potkat vás?

Říká se, že ječné zrno postihuje osoby se sníženou imunitou, a to hlavně v zimě. Je pravda, že lidé s oslabenou imunitou jsou náchylnější k infekčním nemocem, ale ječné zrno vás může potrápit i v létě a za předpokladu, že jíte plno vitaminů každý den. Stačí používat lacinou kosmetiku s ne vždy jasným původem, starou kosmetiku, používat na utírání obličeje starý ručník, mnout si oči špinavými prsty a ječné zrno je na světě.

Když už vás potká, rozhodně neberte nic na lehkou váhu, odpočívejte a vyhýbejte se prašnému či zakouřenému prostředí. Navíc si dejte pozor na mnutí očí, každý den si vezměte čistý ručník na umývání obličeje. Také je vhodné upozornit okolí, protože jde o infekční onemocnění bakteriálního původu a je tak přenosné. Jako prevence pro ostatní však postačí důkladná hygiena rukou.

Kdy zmizí?

Tady je potřeba trpělivost. Až ječné zrno „dozraje“, praskne a nahromaděný hnis v boláku sám vyteče. Tkáň se sama zahojí. Problémem může být ječné zrno, které vás trápí více jak týden. Poté je vhodné navštívit očního lékaře, který podle potřeby nasadí mast s antibiotiky.

Jaká je prevence?

Jako u mnoha nemocí je prvotní prevencí přísun vitaminů, které podrží váš imunitní systém v případě, že se o vás bude pokoušet právě ječné zrno či jiné nemoci. Doplňte svoji stravu hlavně o vitaminy C a B, minerály a jezte více ovoce a zeleniny. Také je vhodné zkontrolovat, zda nepoužíváte staré krémy, starou kosmetiku, špinavé štětce na kosmetiku či nevhodné, špinavé či jinak poškozené oční čočky.

Fotografie: My eye. Author: Liebre.De.Marzo licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.