Řešení nežádoucího značkování u koček

značkování u kočekKočky mají rády rutinu, svůj klid a domov pod kontrolou. Svoje teritorium si značí obličejovými feromony, třením hlavy o předměty nebo i vaše nohy. Feromony v prostředí, jim dávají pocit bezpečí a spokojenosti. Co když ale tyto jejich „značky“ z prostředí vymizí?

Stát se to může jednoduše, ani o tom nevíte. Koupíte nový gauč, vaše domácnost projde jarním úklidem nebo se rozhodnete přemístit nábytek. To vše naruší klid kočky, protože ztratí orientaci, její prostředí se naplní novým pachem a vůbec se necítí jako doma.

Prvním příznakem stresu je, že kočka přestane značit obličejovými feromony. Tím paradoxně zhorší svojí úzkost a má pocit, že prostředí je nutno označit výrazněji. Tehdy se může stát, že kočka začne značkovat močí nebo škrábat, obvykle věci, které způsobili změnu (a to je v případě nového koženého gauče dost nepříjemné).

Jak si s tím poradit? Značené místo vyčistěte vodou, případně vydezinfikujte alkoholem. Po vyschnutí přestříkejte Feliway sprejem, který obsahuje napodobeninu obličejových feromonů. Aplikaci opakujte denně alespoň po dobu jednoho měsíce. Zamezíte tím opakovanému značkování. Skončit můžete, když vidíte, že se kočka začala, o dříve poškrábané nebo sprejované místo, otírat hlavou. To znamená, že už se zase cítí pohodlně a bezpečně.

Značkuje i vaše kočka? Chtěli byste si vyzkoušet, jak účinkuje Feliway? Zapojte se do naší soutěže o 3 balíčky s Feliway sprejem ještě dnes a vyhrajte. Více informací o Feliway můžete najít v předešlém článku zde

Fotografie publikována se svolením nipitphand Photography/FreeDigitalPhotos.net

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.