S kondomem nebo bez něj? To je záležitost, kterou nezřídka lidé řeší. Jedni jej nesnášejí a druzí bez kondomu ani rána. Pravdou je, že sex bez kondomu si patrně užije mnohem lépe asi každý z nás. Nicméně řešit pak dalekosáhlé následky nestojí za to.

Prezervativ do určité míry zabraňuje citlivosti, někomu to vadí, druhému naopak vyhovuje. Každý má svůj vlastní názor na používání kondomu a rozhodně vám to nehodláme vyvracet. Přinášíme pouze seznam kladů a záporů.

Chrání před početím

Není to sice úplně 100 % ochrana před nechtěným těhotenstvím, ale rozhodně se na něj při správném používání dá spolehnout více, než na sex bez prezervativu. Kondom musí dobře nasazen, musí mít vhodnou velikost, nesmí být prošlý nebo prasklý. Před pohlavním stykem jej raději zkontrolujte.

Chrání před pohlavními nemocemi

V okamžiku, kdy máte nového partnera či partnerku a nevíte, kolik měl/a sexuálních partnerů/ek a nemá-li nějakou chorobu, je prezervativ na místě. Opět je vhodné před použitím kondom zkontrolovat. Jen tak na okraj. Human papilovirus – infekce HPV je pohlavní onemocnění, kterým se nakazí minimálně 1 x za život až 80 % populace. Infekce se může rozvinout v rakovinu děložního čípku.

Partner vydrží déle

Máte-li partnera, který trpí rychlým či předčasným vyvrcholením, pak je snížená citlivost díky kondomu bonusem. Zabrání totiž předčasnému vyvrcholení a partnerka si užije více sexuálního potěšení.

Alergie na latex

Jak je vidět, kondom má bezesporu své výhody, ale i nevýhody. Mezi ně patří například alergie na latex. Jde sice o výjimečné případy, nicméně u nich kondom nepřichází v úvahu. Leda pak prezervativy bez latexu, které jsou pro alergiky.

Nervozita

Zvlášť ti, co s používáním kondomu začínají, mohou zažít krušné chvilky. To v případě, že kondom sklouzne a nemůžete ho najít. Většinou skončí v pochvě partnerky a jde vytáhnout, ale existují případy, kdy museli skrze tento malér na gynekologii. Tudíž namísto užívání si sexu hlídáte, aby nesklouzl.

Prasknutý kondom

Podobně jako u kondomu, který se může sesmeknout, hrozí, že praskne. Opět jde buď o neznalost, prošlý či nekvalitní kondom, případně špatně zvolenou velikost a velmi obdařených mužů.

Obrázek: pixabay.com