Jistě už o tomto sportu každý z vás slyšel. Dalším známým názvem je také ping-pong, který pochází ze zvuku míčku, který vydává obdobné zvuky při samotné hře. Jedná se, jak mnozí víme o bezkontaktní míčový sport, který hrajeme pálkou.

Velmi oblíbený je také proto, že jde o jeden z nejrychlejších sportů vůbec. Stolní tenis se hraje u stolu, rozděleným na dvě poloviny. Tyto odděluje síťka, podobně jako například v tenise. Stejně jako u tenisu se hra může hrát ve dvou, ale i čtyřech hráčích. Pokud hrají dva proti sobě, hra nese název dvouhra. Pokud hrají proti sobě čtyři, hra se nazývá čtyřhra.

Odkud stolní tenis přišel?

Stolní tenis pochází z doby 20. století z Velké Británie. Později se začal šířit do USA a Evropy. Hlavním faktorem velké oblíbenosti byla a je cena i prostory. Cenou myslíme nízkými náklady na provozování sportu. Co se týče prostor, stolní tenis nepotřebuje velké místo ke hraní. Tak jako dnes známe v hospodách herní automaty, stolní fotbálky a šipky, kdysi byl fenoménem právě stolní tenis. První mistrovství se píše roku 1926. Dnes si stolní tenis můžeme zahrát i venku. Určitě jste někdy viděli v okolí hřišť nebo podobných objektů kamenný stůl.

Postup do dnešního stolního tenisu

Každý fanoušek, nebo divák stolního tenisu si jistě všiml těch nejlepších hráčů. Nejlepšími hráči jsou ve většině případů Asiaté. Do Asijských zemí se Stolní tenis dostal zhruba okolo roku 1950 a stal se velmi oblíbeným. Konkrétně v Japonsku. Zde vznikali již nové kombinace rotace míčků, fint a různých vychytávek, které se tak dlouho trénují. Jedná se například o nečekaný, ale chtěný ze strany protihráče odskok míčku.

Tyto léta znamenaly i velký skok co se týče ženského stolního tenisu. Po téhle dlouhé éře Japonských hráčů přišli na scénu hráči jiné Asijské země, Číňané. Toto období Číny jakožto nejlepší země ve stolním tenise pokračuje až do dnes. V nové době se rovněž stolní tenis rozvíjí. Začali se například dělit hráči podle taktiky a stylů hraní. Dělí se na útočné a obranné typy. Zatím, co útočné typy hráčů si volí rychlé pálky s razantním zakončením a tvrdou výměnou míčku, obranné typy to mají jinak.

Obranné typy hráčů si volí pomalejší pálky s možností nečekané rotace. Obránci mají další výhodu, a sice větší kontrolu nad míčkem. Největším zásahem do stolního tenisu byla úprava pravidel, vůbec první od roku 1950 a uskutečnila se v roce 2000. Je nutné na závěr dodat, že stolní tenis je dnes součástí Olympijských her, již od roku 1988.

Tip: Máte rádi tyto deskovíé sporty? Můžete si je dopřát i doma – co byste řekli na to, kdybyste si uspořádali například turnaj ve stolním fotbálku, který je dnes již snadno dostupný každému!

Obrázek: pixabay.com