U miminek se může objevit mnoho různých zdravotních problémů, které je nutné řešit. To nejen rychle, ale také s ohledem na citlivý dětský organismus. Ovšem nahlédneme-li na nejčastější detska-kolikaproblémy spojené s malými dětmi, mohou to být nachlazení, různé vyrážky, a také kolika.

Ta podle výzkumu postihuje až čtvrtinu kojenců, jak chlapců, tak děvčátek v období mezi druhým a třetím měsícem života. Jde o nepříjemné období pro miminko, které intenzivně pláče skrze bolesti bříška, ale rovněž jde o vyčerpávající období pro maminky. Co vše může bolení bříška způsobovat, si prozradíme v dnešním článku.

Jak poznám, že jde o koliku?

Jde o poměrně jednoznačný problém, protože je spojen především s úpornými bolestmi bříška. Děťátko pláče a nedá se utišit, stejně jako bolest, která nepřestává. Maminka rozhodně prožívá vyčerpávající období, kdy už neví, jak ještě svému děťátku pomoci. Situace není naštěstí neřešitelná, přestože se jedná o kojence. Pomoc lze najít v podobě kapek, které dokážou nepříjemné bolesti bříška odstranit. Mimo jiné s bolestí bříška odstraní i další doprovodné projevy, které se k tomuto problému váží, jako je třeba průjem.

Co tyto bolesti způsobuje?

I přes mnohačetné výzkumy není stále přesná příčina dětských kolik objasněná. Koliky se vyskytují u kojených dětí, ale i krmených umělou výživou. Poměrně často je příčinou u miminek krmených umělou výživou alergie na bílkovinu kravského mléka. Ovšem může to být také brzké zavádění tuhé stravy či nesprávná technika krmení. K dalším příčinám patří nedostatečné odřihnutí po krmení. Koliky, které doprovází průjem či zvracení, mohou být vyvolány přestupem antidepresiv z mateřského mléka kojící matky. Psychická rozladěnost rodičů v souvislosti s rozvojem dětských kolik byla předmětem mnoha studií.

Intolerance laktózy

Další nepříjemnou možností je intolerance laktózy. Co je to intolerance laktózy? Jde o neschopnost organismu strávit mléčný cukr. Pozor, intolerance je velmi často zaměňována s alergií, jedná se o dvě rozdílné věci. Intolerance může být vrozená, prvotní a druhotná. Vrozená intolerance se projeví zpravidla už při kojení. K odstranění problému je vždy nutné nejdříve zjistit příčinu. O spokojeném bříšku vašeho děťátka víc na Dětskékoliky.cz

Obrázek: pixabay.com