Mýtus o líném metabolismu po padesátce

Proč tloustneme, i když za to věk nemůže?

Známe to z rozhovorů s kamarádkami i z vlastních myšlenek. Jakmile oslavíme padesátku a na váze se začnou objevovat kila navíc, okamžitě ukážeme prstem na jednoho viníka: „Můj metabolismus se prostě zpomalil, věk nezastavíš.“ Je pravda, že v těle zralé ženy probíhá hormonální bouře spojená s menopauzou. Současné vědecké studie však přinášejí překvapivé zjištění. Náš biologický metabolismus zůstává mezi dvacátým a šedesátým rokem života víceméně stejný. Skutečná pravda je totiž mnohem prostší. Nezpomalil se náš metabolismus, ale zpomalil se náš život.

Když se ohlédneme o dvacet let zpátky, zjistíme, že jsme byly v neustálém poklusu. Běhaly jsme kolem malých dětí, budovaly kariéru, po večerech uklízely, každý rok malovaly byt a každých pár měsíců stěhovaly nábytek z jednoho rohu do druhého. Neustále jsme někde poletovaly, chodily na akce a navštěvovaly přátele.

Život v užším kruhu

Po padesátce se situace přirozeně mění. Děti vyrostly, kariéra je stabilní a domov máme zařízený přesně tak, jak chceme. Stáváme se usedlejšími a náš denní akční rádius se zmenšuje. Na tomto klidu a pohodě není samozřejmě vůbec nic špatného. Zasloužíme si je. Zůstává zde však neúprosný fakt, že z našeho dne nenápadně zmizely tisíce drobných pohybů, které dříve pálily energii úplně samy od sebe.

Méně se hýbeme, ale často jíme stejně, nebo dokonce více. Do uvolněného času se totiž velmi rádo vkrádá takové to nevinné kafíčko se zákuskem. Tento rituál často nepramení ze skutečného hladu, ale spíše z odpolední nudy nebo chvilkového pocitu prázdnoty, kdy si chceme jen udělat radost. Kila pak rostou sice pomalu, ale zato vytrvale.

Přidejte plyn, když ostatní brzdí

Padesátka je obdobím, kdy by žena měla pohyb paradoxně přidat. Nemusíte se zničit v posilovně ani běhat maratony. Jde o to, abyste nezačala být pasivní. Pokud ubyl spontánní pohyb kolem domácnosti, musíte ho vědomě nahradit. Pravidelné procházky, jóga, pilates nebo lehké posilování udrží vaše tělo v napětí. Pohyb po padesátce není trest za to, co jste snědla. Je to lék, který udržuje svaly a kosti silné.

Past jménem „nebudu jíst pečivo“

S přibývajícími lety musíme nutně změnit i náš talíř. Řada žen to však udělá nešťastným způsobem. Přestanou jíst přílohy, vyřadí pečivo a přestanou si sladit kávu. Tím ale svému tělu spíše uškodí. Sníží sice příjem kalorií, ale vůbec nedbají na to nejdůležitější – na dostatek bílkovin a vlákniny.

Bez bílkovin přicházíte o drahocenné svaly, které jako jediné dokážou efektivně spalovat energii. Bez vlákniny zase trpí vaše střeva a brzy se dostavuje vlčí hlad. Výsledkem je unavené tělo, které si začne každé sousto úpěnlivě ukládat do zásob.

Přijměte změnu jako novou šanci

Žádný líný metabolismus tedy neexistuje. Existuje jen naše neochota akceptovat fakt, že roky přibývají a my musíme své návyky přizpůsobit nové realitě. Nemůžeme v padesáti žít a jíst přesně tak jako ve třiceti, pokud většinu dne prosedíme.

Věk 50+ je nádherná životní fáze. Vyžaduje od nás ale novou dávku vědomé pozornosti. Přijmout fakt, že pro své tělo musíme dnes dělat jiné věci než v mládí, není prohra, ale projev zralé moudrosti a lásky k sobě samé. Udělejte tu změnu ještě dnes. Přidejte pár kroků, naložte si na talíř víc zeleniny s kouskem ryby a uvidíte, že vaše tělo začne opět zářit energií.

Gabriela Kortová

Gabriela Kortová

Zdraví, síla a vitalita nejsou otázkou věku. Jsem žena 50+, která se sportu věnuje již 15 let. Mám odborné vzdělání v oblasti výživy a doplňků stravy a mou vášní je inspirovat další ženy, aby se cítily lépe ve svém těle. Sdílím zkušenosti, píšu články a ukazuji, že i po padesátce může být život plný energie. Nechte se inspirovat na mém Facebooku a Instagramu.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.